Votline imajo dolgo zgodovino, kot kapelice pa so jih začeli pogosteje uporabljati v 19. stoletjuZ besedo votlina imamo pogosto v mislih katoliške kapelice, izklesane v skalo. Te skalne formacije so v številnih primerih delo človeških rok, najdemo pa jih tudi v naravnih jamah po vsem svetu.
Votline izvirajo tako iz grške kot iz rimske kulture in so povezane z različnimi bogovi. Te votline so bile običajno naravni izviri in naj bi bile v edinstveni navezi z božanskim.
Read more:
5 Marijinih cerkva na Slovenskem, ki jih je uničil požar
Poganski templji, spremenjeni v krščanske cerkve
S pokristjanjenjem Rimskega cesarstva je bila večina poganskih templjev, zgrajenih v votlinah, spremenjenih v krščanske cerkve, in tako se je nadaljevala povezanost teh edinstvenih jam in skalnih formacij z božanskim.
V svetopisemski pripovedi je prerok Elija odkril Božjo navzočnost, ko je prenočeval v votlini.
In za potresom ogenj; a Gospod ni bil v ognju. Za ognjem glas rahlega šepeta. Ko je Elija to slišal, si je s plaščem zagrnil obraz, šel ven in obstal pri vhodu v votlino. In glej, nagovoril ga je glas in rekel: “Kaj delaš tu, Elija?” (1 Kor 19,12–13).
Lurška votlina
Leta 1858 pa se je sv. Bernardki Lurški v votlini prikazala Devica Marija. Na dan je privrel znameniti studenec, ki je povzročil že nešteto čudežnih ozdravljenj. Romarji so v bližini votline pozneje zgradili veliko cerkev, ki je hitro začela privabljati na tisoče obiskovalcev z vsega sveta. Sloves lurške votline se je hitro širil in po njenem vzoru so bile kmalu zgrajene številne podobne votline.
Read more:
Mlinarjeva hči, ki je kar osemnajstkrat videla Marijo!
V Sloveniji lahko poromamo v Lurd pri Šentjerneju, za slovenski Lurd velja tudi Brestanica, v vseh škofijah pa najdemo številne cerkve in kapele, posvečene Lurški Materi Božji. V njih lahko podoživimo edinstveno duhovno ozračje francoske votline, kjer se je preprostemu dekletu prikazala Devica Marija, in upamo, da bomo na podoben način znova zanetili plamen svoje vere.
Gotovo obstaja razlog, zakaj nam je Bog vtisnil željo po božanskem, ki se v nas vzbudi v okolju jam in votlin. Čeprav za to nimamo natančnega pojasnila, lahko mirno trdimo, da različne votline še vedno nagovarjajo naše duše in nas spodbujajo k češčenju Boga.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie.
Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
Kako se je bežigrajska cerkev “selila” po Ljubljani
Read more:
Če vaše otroke mučijo nočne more, jim pomagajte s to kratko molitvijo
Read more:
Zakaj je Jezus zahteven vzgojitelj