Najpomembnejši del učenja je najpogosteje spregledan in nima nič opraviti s plavanjemTrenutno so pri nas doma štirje zanesljivi plavalci in en malček. Malček ni zanesljiv plavalec – pravzaprav se boji vode. Ker pa imamo bazen in v njem preživimo večino poletja, bo moral v letošnjem letu splavati tudi on.
Z veseljem bi trdila, da sem svoje štiri otroke uspešno naučila plavati, toda to bi bila precej očitna laž. Najstarejša je splavala tisti trenutek, ko smo jo dali v vodo, druge tri pa je plavati naučila moja mama (naj pripomnim, da z veliko mero potrpežljivosti in veliko smeha). Ko sem jo lansko poletje opazovala, sem se od nje naučila nekaj trikov, ki jih nameravam v letošnjem letu uporabiti pri svojem najmlajšem. Če ste morda v istem položaju, vam predstavljam pet preprostih korakov, kako lahko svojega malčka naučite plavati, da mu bo to v veselje.
Read more:
Vzgoja ‒ najtežja služba na svetu?
Najprej se igrajte
Če je prva izkušnja vašega malčka s plavanjem ta, da ga mama ali oče nepričakovano potisne pod vodo, je precej možnosti, da nad plavanjem ne bo preveč navdušen. To napako sem naredila pri drugi hčerki in več let je trajalo, preden je uspešno splavala. Če torej želite svojega otroka naučiti, da bo plavanje zares obvladal, mu najprej privzgojite ljubezen do vode.
Ko se prvič odpravite k bazenu, naj se le igra. Z njim sedite na stopnice in naj čofota, se drži za rob bazena … storite vse, kar je potrebno, da bo prvo srečanje z vodo vašemu malčku v veselje in zabavo, ne da bi mu ob tem dajali lažen občutek varnosti.
Naučite jih, kako prisluhniti ribicam
Za otroke je eden od najbolj neprijetnih vidikov plavanja občutek, ko imajo ušesa pod vodo. Zato ob prvem obisku bazena s svojim malčkom sedite na stopnicah in mu pokažite, kako naj “prisluhne ribicam”, tako da v vodo potopi najprej eno, nato pa še drugo uho. Izmislite si igrico – vprašajte ga, kakšne ribje zvoke sliši, potem pa skupaj proizvajajta zabavne ribje glasove. Ko se bo vaš malček sprijaznil z dejstvom, da ima ušesa pod vodo, bo dosti manj travmatično (za oba), ko bo potopil celotno telo.
Read more:
Vzgoja za vrednote ali kako stopiti v čevlje drugega
Read more:
Vzgoja brez discipline: devet nasvetov, kako se ji izogniti
Najprej naj vam zaupajo
Ko ste pripravljeni na prvo pravo učno uro plavanja, mu natančno pojasnite, da ne boste storili ničesar, ne da bi ga o tem prej obvestili. Še preden ga dvignete s stopnice, mu recite: “Zdaj te bom dvignila in te položila v vodo, vendar te ne bom spustila.” Ves čas mu ponavljajte, da ga trdno držite, da je popolnoma varen, da vam lahko zaupa, ob tem pa se počasi pomikajte proti globlji vodi. Če vam ne zaupa, mu bo strah preprečil, da bi bil dovolj sproščen za učenje plavanja.
Naučite jih, da se bodo nagibali naprej, ne nazaj
Če svojega otroka ne začnete učiti, kako naj na hrbtu lebdi na vodi, naj se navadi občutka, kako se v vodi nagibati naprej, z nogami zadaj, zaradi pogona. Čeprav so mi zaradi priročnosti in varnosti silno pri srcu napihljivi rokavčki, ti malčka v vodi prisilijo k pokončni drži. Zato namesto rokavčkov raje uporabite napihljivo blazinico. Malčka ves čas trdno držite in mu povejte, da ga boste malce nagnili naprej, ne da bi mu ob tem zmočili obraz, nato pa to nežno storite. Ko mu bo v tem položaju udobno, mu pokažite, kako naj zajame vodo, da se bo premaknil naprej, potem pa naj začne brcati z nogami.
Read more:
7 nasvetov za krepitev in zaščito družinskih vezi
Read more:
12 stvari, ki se jih vaš otrok lahko nauči pri športu
Preden jih spravite pod vodo, jim pihnite v obraz
Po približno tednu dni izvajanja prvih štirih korakov malčku povejte, da je napočil čas, ko se bo potopil v vodo. Spomnite ga, da mu boste najprej povedali vse, kar boste v naslednjem trenutku storili. Nato pa mu recite, da boste šteli do tri, mu pihnili v obraz in njegovo glavico potopili v vodo. Ko mu boste pihnili v obraz, bo samodejno zadržal sapo, zato je pomembno, da to storite tik preden ga potopite. Ko je enkrat pod vodo, ga med potapljanjem obrnite za 180 stopinj, na bok, da mu voda ne bo šla takoj v nos, ampak se mu bo nežno zlivala čez obraz.
Read more:
Starši kot vodje: zgled, zaupanje in ljubezen povezujejo
Tudi po vseh zgoraj naštetih korakih je precej verjetno, da bo vaš malček rdečih oči prikašljal in pripljuval iz vode. S tem ni nič narobe – za prvi dan je to dovolj, pozneje pa počasi gradite na teh temeljih … če vam je seveda uspelo pridobiti njegovo zaupanje. Malček namreč ve, da ste vi njegovo edino zagotovilo za varnost. Če ga bo strah, da ga boste brez opozorila potopili v vodo ali pa izpustili iz rok, se bo njegov varnostni mehanizem sprožil že ob samem pogledu na bazen. Če pride do tega, bo učenje plavanja travmatično, vaš malček pa se zaradi strahu ne bo mogel sprostiti, ne bo mogel zadržati sape in se ne bo naučil plavati.
Read more:
Najtežje obdobje v zakonu je, ko so otroci še majhni
Predvsem pa ne pozabite, da je vaš malček majhen človek. Kot vsi drugi ljudje ima resnične strahove in potrebuje resnično varnost, da bo lahko rasel in se učil. Če boste vedno hitreje izgubljali potrpljenje, pomislite na to, da ga učite nekaj dosti bolj pomembnega od samega plavanja – učite ga, kako naj vam zaupa, da mu boste v stiski vedno priskočili na pomoč. To je nauk, ki ga bo spremljal vse življenje.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
Da bi slepa žena lahko vohala cvetlice, je mož z njimi zasadil celo polje
Read more:
Se odpravljate na Hrvaško? Ne spreglejte teh cerkva
Read more:
Kako se izogniti stresu na poročni dan