Spoznajte izvor pobožnostiV juniju Cerkev časti presveto Srce Jezusovo. Gre za pobožnost, ki obstaja vse od začetkov krščanstva, ko so ljudje premišljevali o prebodenem Jezusovem Srcu.
Read more:
Vera v presveto Jezusovo Srce je vasico rešila pred uničenjem
Benedikt XVI. je o pomembnosti tega češčenja nekoč dejal:
“Motrenja s ‘sulico prebodene strani’, iz katere sije od Boga prihajajoča neskončna odrešenjska volja, zato ne moremo obravnavati kot nekega bežnega bogočastja ali pobožnosti: češčenje Božje ljubezni, ki je pod podobo ‘prebodenega srca’ našla svoj zgodovinsko-predanostni izraz, ostaja nepogrešljivo za živ odnos z Bogom.”
Izvor čaščenja
Pobožnost češčenja presvetega Srca se pojavi v dveh močnih evangeljskih dogodkih: v gesti Janeza, ljubljenega učenca, ki je naslonil svojo glavo na Jezusa med zadnjo večerjo (Jn 13,23), in na križu, kjer je vojak s sulico Jezusu prebodel stran (Jn 19,34). Pri enem dogodku gre za tolažbo ob bolečini na predvečer njegove smrti in pri drugem za trpljenje, ki ga povzročajo grehi človeštva. Ta dva primera iz evangelija nam pomagata razumeti Jezusovo vabilo, ki ga je leta 1675 prejela sv. Marjeta Marija Alakok:
Read more:
Molitev, s katero se v času preizkušnje priporočite Jezusovemu Srcu
“Glej to srce, ki je tako ljubilo ljudi … Za plačilo pa prejema samo nehvaležnost, sramoto, bogokletstva, hlad in zaničevanje … Zato te prosim, naj bo prvi petek po osmini praznika svetega Rešnjega Telesa poseben praznik v čast mojemu srcu, da bi s spravnim obhajilom zadoščevali za vse žalitve, ki sem jih deležen v oltarnem zakramentu.”
Papež Janez Pavel II. je vedno gojil to predanost in k njej spodbujal vse, ki bi želeli rasti v prijateljstvu z Jezusom.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila brazilska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Maja Pintarič.
Read more:
Knjige, ki jih morate prebrati to poletje
Read more:
Skrivnostni viteški red, ki obstaja že skoraj tisoč let
Read more:
5 čudežev nosečnosti