separateurCreated with Sketch.

“Edini na šoli sem brez telefona!”

FATHER AND SON,CELL PHONES

3. Posnemite toliko videov in fotografij, kot ji le lahko. Morda bo to nekega dne vse, kar vam bo ostalo.

whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Matic Zupančič - published on 07/06/19
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Kdaj je pravi čas, da otrok dobi pametni telefon ali računalnik?Starši smo mnogokrat v dvomu, kdaj naj otroku damo v uporabo telefon ali računalnik. Porajajo se nam vprašanja, ali je telefon zanje škodljiv, ali bodo postali odvisni, s kakšnimi vsebinami se bodo srečali …

Na drugi strani pa se prav tako zavedamo, da lahko otroka spravimo v veliko stisko, če je resnično eden izmed redkih v razredu, ki še nima svojega (pametnega) telefona.

Žal je tako, da se meja za pridobitev “pravice” do uporabe pametnega telefona iz leta v leto vztrajno premika proti zibelki.


IPHONES,FAMILY
Read more:
Zakaj otroci v naši družini nimajo pametnih telefonov

Kaj svetujejo strokovnjaki

Po prepričanju nekaterih strokovnjakov, med drugim Manfreda Spitzerja, avtorja Digitalne demence, je za razvoj otroških možganov škodljivo, da so pred 18. letom izpostavljeni zaslonom (telefon, računalnik, TV), zato bi morali dosledno omejevati čas, ki ga naši otroci prebijejo pred vsakršnimi zasloni.

Prevelika izpostavljenost dražljajem teh naprav lahko vodi k simptomom, podobnim starostni demenci, pojavijo se motnje zbranosti v šoli in pri učenju. Seveda temu nismo nič manj izpostavljeni odrasli in prenekateri tudi že pri sebi opažamo, da smo zaradi stalnih dražljajev telefona precej manj sposobni zbranega dela.


MAN SMART PHONE
Read more:
Bi radi postali bolj zmerni pri uporabi telefona? Morda bo tole pomagalo

PHONE

Shutterstock-pavel lysenko


DAD,DAUGHTER,PHONE
Read more:
Kako z otrokom “dobiti bitko” glede rabe telefona?

Dogovor o uporabi

Malo verjetno je, da bomo lahko z nakupom telefona ali računalnika čakali do otrokovega 18. leta. Če ne drugega, je ta tehnologija že tako rekoč nepogrešljiva pri šolskem delu ter tudi pri kolikor toliko normalni socializaciji otrok.

Predvsem zaradi jasnih razmejitev in tudi otrokovega prevzemanja odgovornosti lahko z otrokom sklenemo poseben dogovor, v katerem se postavi pravila uporabe.

Tak dogovor naj bi zajemal namen uporabe (pisanje sporočil, klicanje, izdelavo domačih nalog, druženje na družbenih omrežjih, iskanje gradiv za šolo, igrice ipd.), katere programe oz. aplikacije se sme uporabljati, kakšne so časovne omejitve in druge stvari, ki se nam kot staršem zdijo pomembne, da jih tak dogovor vsebuje.


QUEEN
Read more:
Prvi kraljičin zapis na Instagramu je odličen zgled olike na družbenih omrežjih

Pogovor je pomemben

Če razmišljate o podpisu takega dogovora, je na tej povezavi pripravljena predloga, ki jo seveda lahko prosto preoblikujete in prilagodite svojim potrebam.

Kot boste tudi sami opazili, namen takega dogovora ni rigorozno omejevanje, marveč igra bolj vlogo spodbujevalca pogovora v družini. Prav k temu namreč moramo stremeti: da se o problematiki in pasteh uporabe sodobnih tehnologij čim več pogovarjamo, še posebej z mladostniki, kajti ti ne bodo več “kupili” običajne prepovedi in se ne bodo več zadovoljili z utemeljitvijo “zato, ker sem jaz tako rekel”.


PAPIEŻ FRANCISZEK W VRAZHDEBNEJ
Read more:
Papežev nasvet mladim, ki jim družbena omrežja povzročajo tesnobo in depresijo

PARENTING

Shutterstock-vgstockstudio


CYBER BULLYING
Read more:
5 nevarnosti, ki na najstnike prežijo na družbenih omrežjih

Mesto telefona ponoči

Najbrž se bomo strinjali, da je nočni čas namenjen počitku. Statistike nekaterih britanskih mobilnih operaterjev so že pred leti pokazale, da si otroci in mladi v poznih nočnih urah izmenjajo izjemno količino sporočil.

Spanje je sestavni del zdravja in ko gre za zdravje naših otrok, najbrž ne bomo sklepali kompromisov. Ko bomo torej želeli, da otrok v nočnem času ne uporablja telefona, bomo najverjetneje morali poseči po tehničnih pomagalih v obliki posebnih aplikacij. Nekatere funkcije starševskih kontrol, kot se takim aplikacijam reče, so v novejših telefonih že nameščene. Če jih ni, pa je na voljo posebna aplikacija Screen Time, v kateri lahko starši nastavimo, kdaj je čas za počitek, v katerem je uporaba telefona onemogočena.

Seveda je cenejša možnost, da se z otrokom preprosto dogovorimo, da v nočnem času telefon počiva na vidnem mestu v dnevi sobi in ne v otroški sobi.


PARENTING
Read more:
6 nasvetov, ki bi jih morali prebrati starši majhnih otrok

Pogum velja

Nekje na internetu sem zasledil zanimivo razmišljanje študentke ene izmed elitnih svetovnih univerz, ki je povedala (navajam po spominu) takole: v osnovni in srednji šoli sem bila vedno edina v razredu brez lastnega računalnika in telefona. Ko pa sem prišla sem, kjer smo zbrani najboljši od najboljših, sem ugotovila, da smo tukaj več ali manj vsi nekoč bili “edini brez”.

 

Prispevek je bil najprej objavljen v Naši družini, prilogi tednika Družina.


ROBERT ROZMAN
Read more:
“Princa na belem konju dočaka le princesa, ki stanuje na gradu”


JAN PAWEŁ II
Read more:
“Jutri bom zate daroval sveto mašo.” Tako je Janez Pavel II. žensko rešil obsedenosti s hudičem



Read more:
Inovator in izvrsten športnik, čeprav je invalid že od 12. leta

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Tags:
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.