Zgodba dveh bratov, ki sta ju ločila ideologija in trgKo sta bila še majhna, sta nemška brata Adolf in Rudolf Dassler imela skupne sanje, da bosta postala velika proizvajalca čevljev.
Svoj prvi par sta sešila v pralnici domače hiše v mestecu Herzogenaurach. Počasi sta začela rasti in sta najela delavce ter nazadnje ustanovila prvo tovarno z imenom Gerbüder Dassler Schuhfabrik.
Bratsko dopolnjevanje
Takrat nista oblikovala posebne znamke, vendar so imeli njuni športni čevlji ob straneh značilni dve črti in so bili v njuni okolici zelo priljubljeni. Adi (kot so klicali Adolfa) je bil po naravi zadržan, a zelo ustvarjalen, Rudolf pa je bil odprt in družaben in je bil sijajen za odnose z javnostjo. Čudovito sta se dopolnjevala.
Read more:
Brata, ki sta se našla na najbolj nenavaden način
Za uspešnost njunega podjetja je slišal trener nemške atletske ekipe pred olimpijskimi igrami v Berlinu leta 1936. Od atletov, ki sta jih obula Adolf in Rudolf (in niso bili zgolj Nemci), jih je sedem osvojilo zlato medaljo, preostalih pet pa srebrno in bronasto. Med njimi je bil tudi sloviti ameriški tekač Jesse Owens.
Napetosti in različni pogledi
Sloves športnih čevljev Gerbüder Dassler Schuhfabrik se je bliskovito razširil, sočasno z njim pa tudi napetosti med bratoma, ki so dosegle višek ob izbruhu druge svetovne vojne.
O vzrokih za spor med bratoma Dassler se je veliko ugibalo. Nekateri so verjeli, da je šlo za zakonsko nezvestobo, vendar je najbolj verjetna teza ta, da sta se razhajala v svetovnonazorskih pogledih. Še posebej potem, ko je njuna tovarna začela izdelovati nadomestne dele za tanke in raketomete.
Zdi se, da se Adi ni hotel pridružiti nacistični vojski, Rudolf pa se je pridružil četam na Saškem.
Read more:
Prav posebna “ekipa”: štirje bratje, štirje duhovniki
Po koncu vojne je Adi prevzel nadzor nad podjetjem in brata obtožil, da je bil Hitlerjev privrženec. Rudolf se je preselil na drug konec vasi in ustanovil svojo tovarno čevljev z delom nekdanjih uslužbencev.
Tako je leta 1948 nastala (Rudolfova) Puma, leta 1949 pa (Adolfov) Adidas. Od takrat naprej se je rivalstvo med bratoma (ki kljub vsemu ni imelo tako tragičnega konca kot tisto med Kajnom in Abelom) preneslo tudi na podjetji.
Tudi v vasi razdor na dva pola
Majhen kraj Herzogenaurach je to rivalstvo močno občutil, saj so se tudi njegovi prebivalci razdelili na dvoje kot v zgodbi med Capuleti in Montegi. Da bi se ženska, ki je delala za Pumo, poročila z moškim, ki je delal za Adidas in obratno, je bilo nepredstavljivo.
Spor sta nasledila tudi njuna sinova. Horst, Adijev najstarejši sin, je skušal blokirati Pumine tovore, da bi se na olimpijskih igrah v Mehiki leta 1968 prodajali samo Adidasovi čevlji.
Read more:
Ste se ravnokar prepirali? Tu je molitev, ki vas bo pomirila
Potem pa je Armin, Rudolfov sin in dedič Pume, požel svetovni uspeh, ko je nogometne čevlje svoje znamke podaril takrat malo znanemu brazilskemu nogometašu Peletu za svetovno prvenstvo v Mehiki leta 1970.
Prepiri so se nadaljevali vse do smrti bratov Adija in Rudolfa. Slednji je umrl leta 1976, Adi štiri leta pozneje. Pokopali so ju na nasprotnih straneh istega pokopališča.
Leta zatem so obe podjetji prodali, a v mestecu Herzogenaurach se zgodbe še vedno spominjajo in so njuno rivalstvo začeli celo tržiti, čeprav je od tega minilo že več kot 40 let.
Read more:
5 družin slavnih bratov in sester, ki so zaznamovali svet
Leta 2009 sta Adidas in Puma odigrala prijateljsko igro ob svetovnem dnevu miru in tako naredila simbolično gesto. Najboljši vzor je nedvomno edini član družine Dassler, ki nadaljuje delo v tej industriji, to je Frank Dassler, Rudolfov vnuk.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Read more:
Če kdo vpraša, ali bi imeli še 12. otroka, odvrnejo, da iščejo sponzorja
Read more:
7 iger za svatbo ali abrahama
Read more:
Kako naj se pravi moški odzove na “bikini kurbe”?