V Piranu rojeni duhovnik je dal svoje življenje za Kristusa. Deloval je v jezikovno mešani Istri, bil izredno mirne narave, posvečal pa se je predvsem delu z mladino, zato je bil trn v peti takratnim oblastnikom Frančišek Janez Bonifacio se je rodil leta 1912 v Piranu. Družinsko okolje, ki so ga zaznamovale preprostost, delavnost in molitev, je v njem zbudilo misel na duhovniški poklic.
Read more:
Frančiškanski svetnik, ki je hodil po vodi
Mirni “svetniček”
Že kot otrok je bil povezan s Cerkvijo. Po nasvetu župnika je vstopil v malo semenišče. Zaradi miroljubnega značaja so ga sošolci imenovali kar “mirni svetniček”. Ker je pogosto bolehal, je moral šolanje večkrat prekiniti. Ko je bil star 12 let, je vstopil v semenišče v Kopru, po maturi pa je študiral bogoslovje v Gorici.
Zavzet duhovnik
Leta 1936 je bil v tržaški stolnici sv. Justa posvečen v duhovnika. Službo je najprej nastopil v domačem Piranu, nato v Novigradu v Istri, pozneje pa je bil poslan v Krasico – naselje na Hrvaškem, ki spada pod mesto Buje.
Read more:
3 svetniki, ki so živeli vsaj 100 let
Read more:
Skrivnostni svetnik iz rimske Emone
Svoje duhovniško poslanstvo je zavzeto opravljal. Deloval je z ministranti, študenti in mladino ter osnoval Katoliško akcijo. To je bila organizacija za sodelovanje laikov v apostolskem delu Cerkve. Njen namen je bil spodbujati katoliško duhovnost in uveljavljati katoliška socialna načela.
Frančiška opozarjali, naj bo previden
Frančišek je deloval v jezikovno mešani Istri, kjer so živeli Italijani, Slovenci in Hrvati. Veljal je za mirnega, preprostega in delavnega duhovnika. Nova oblast je začela omejevati svobodo verskega delovanja, zato je bil Frančišek trn v peti tistim, ki so skušali ljudi odvrniti od vere.
Bližnji so ga opozarjali, naj bo bolj previden, a on se za opozorila ni zmenil. “Kdor si ne upa umreti za svojo vero, je ni vreden oznanjati,” je dejal. Kljub številnim grožnjam komunističnih oblastnikov je vztrajal pri svojem. V svoj dnevnik je zapisal: “Pripravljen moram biti na mučeništvo, če bo potrebno.”
Read more:
Svetnik in mučenec, ki je umrl v Celju
Ubit zato, ker je bil veren
Ko se je 11. septembra 1946 vračal domov, so ga ustavili in odvedli oboroženi oznovci (uslužbenci jugoslovanske državne tajne policije), ga mučili in umorili ter vrgli v kraško jamo. Njegov brat Janez, ki je za zadevo izvedel in jo povedal prijateljem, je bil zato zaprt, storilci pa za svoj zločin niso bili nikoli kaznovani. Frančišek se ni nikoli zanimal za politiko – ubit je bil samo zato, ker je bil veren in se veri ni odpovedal. Znebiti so se ga hoteli, ker je imel velik vpliv med ljudmi, predvsem mladimi.
Spoznan za mučenca …
Proces za njegovo beatifikacijo se je začel leta 1957, Kongregacija za zadeve svetnikov pa je leta 1998 potrdila razlog za Frančiškovo nasilno smrt iz sovraštva do vere in ga razglasila za mučenca. Pri mučeništvu gre za obliko pričevanja za vero v Jezusa Kristusa, ki se navzven pokaže z vdano sprejeto nasilno smrtjo.
Read more:
Skromni slovenski škof, za katerega je mati Terezija rekla, da je svetnik
… in razglašen za blaženega
Proces beatifikacije je trajal več desetletij, saj je bilo potrebno zbrati vso dokumentacijo (pričevanja oseb, ki so Frančiška poznale, njegove osebne zapise) in vse to presoditi z različnih vidikov.
Leta 2008 je bil Frančišek Janez Bonifacio razglašen za blaženega. Nadškof, ki je v tržaški stolnici daroval sveto mašo, je množici vernikov prebral pismo, v katerem ga je papež Benedikt XVI. razglasil za blaženega: “Častiti božji služabnik Frančišek Janez Bonifacio, duhovnik in mučenec, se je zvesto posvečal svojemu poklicu, med pričevanjem vere je daroval svoje življenje za Kristusa. Odslej naj se imenuje za blaženega.” Prisoten je bil tudi Frančiškov brat Janez, ki je tržaški škofiji poklonil bratov novomašni kelih. Frančiškovo rojstvo za nebesa praznujemo 11. septembra.
Read more:
Družinska gostilna: “Ne moreva imeti tihega tedna in si naročila strank pisati na listek”
Read more:
10 najlepših pesmi za cerkveno poroko
Read more:
Trije presenetljivi namigi, ki pomagajo, da ljubezen v zakonu raste