Ali se ne izpostavljamo nevarnosti, da bi Sveto pismo jemali kot knjigo čarovnij?“Včasih naključno odprem Sveto pismo, ko iščem tolažbo ali jasnejše vodstvo pri odločitvah v življenju, a ne dobim vedno odgovorov, ki jih iščem …” Te besede so me spomnile na roman Moč in slava pisatelja Grahama Greena. Zgodba je postavljena v Mehiko, v čas preganjanj duhovnikov, in ima za glavnega junaka zapitega duhovnika, ki navsezadnje najde pogum, da se vede kot junak.
Read more:
Nekaj načinov, kako lahko berete Sveto pismo
Nekega dne ta duhovnik v neki hiši najde Sveto pismo in v njem listek z odlomki, ki jih je primerno brati v trenutkih žalosti, veselja itd. Taka uporaba Svetega pisma ga popolnoma zmede.
Tudi sam sem mnenja, da lahko odpiramo Sveto pismo z namenom, da bi našli takojšen odgovor na svoje potrebe.
Sveto pismo ni čarobna knjiga
Ko izberemo nek naključni odlomek, tvegamo, da bi skušali Gospoda. Sveto pismo ni čarobna knjiga, temveč vsebuje razodetje Boga ljudem. Bog se razodeva postopno, znotraj neke zgodovine, ki ima svoj višek v Kristusu, ki je umrl in vstal za nas.
Sveto pismo nam kaže zgodovino odrešenja, ljubezensko povezanost med Bogom in njegovim ljudstvom. Prebirati določene odlomke znova in znova, četudi naključno izbrane, je dobro. A potrebno je to početi z vero, ne da bi bili vraževerni.
Ne le branje, tudi molitev
Branje mora biti povezano z molitvijo ter v edinosti s Cerkvijo. Če je potrebno, prosimo za pomoč župnika ali nekoga, ki je strokovnjak na tem področju.
V Svetem pismu je Bog sam tisti, ki govori z nami. To se dogaja predvsem v liturgiji (med sveto mašo), zato objavljamo vsakodnevne evangeljske odlomke s kratkim komentarjem. Da bi Božjo besedo razumeli in jo lahko živeli.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Katja Tušek.
Read more:
“Včasih se pošalim, da imam motor BMW-ja, karoserijo pa ‘fičkovo'”