Pri krstnem obredu zasledimo, da duhovnik dvakrat mazili krščenca – prvič pred krstom, tik pred izpovedjo vere, in drugič s sveto krizmo takoj po krstu Že z začetka 3. stoletja je znano, da so katehumene tik pred krstom mazilili s posebnim oljem. In to se zgodi pri krstnem obredu še danes, vendar ne tako očitno kot včasih.
Read more:
Kako sta ovca in muha povezani z verzom “z oljem mi glavo maziliš”?
Pomen maziljenja
Duhovnik ali diakon moli posebno zarotilno molitev in nato na prsih mazili krščenca. In kakšen pomen ima omenjeno maziljenje? Za krščene rečemo, da smo Božji otroci, kar pomeni, da se je med nami in Bogom spletla tako močna vez, da je ne more nič uničiti.
Kdo nas bo ločil od Kristusove ljubezni? […] ne smrt, ne življenje, ne angeli, ne poglavarstva … ne kakršna koli druga stvar nas ne bo mogla ločiti od Božje ljubezni, ki je v Jezusu Kristusu, našem Gospodu (Rim 8,35–39).
Read more:
“Otrok ne bova dala krstiti. Se bodo že sami odločili”
To pa seveda ne pomeni, da bomo v vsakdanjem življenju obvarovani napadov zlobnih sil teme, ki bi nas želele iztrgati iz Božjega objema. Takšnim duhovnim bojem v naši notranjosti smo priča vsak dan. Koliko skušnjav, koliko grešnih priložnosti, koliko zlih misli in namigov se pojavi v enem dnevu! In koliko priložnosti za dobro, koliko dotikov Božje dobrote na drugi strani.
Krščenec kot antični rokoborec
Če bi si privoščili malce dramaturškega stopnjevanja napetosti, bi rekli, da se v krstnem obredu na tej točki (maziljenje s krstnim oljem) nekaj pripravlja: težek dvoboj med silami zla in Božjo močjo.
Do sedaj so katehumena imele v oblasti zle sile. Krščenec se kot antični rokoborec pripravlja na véliki boj. Namazan bo z oljem, da ga bo sovražnik težje zagrabil. Pomaziljen z oljem se bo zavestno odpovedal svojemu sovražniku, hudemu duhu, in njegovemu zapeljevanju ter izpovedal vero v Boga.
Read more:
Zakaj je bil Jezus krščen, če pa ni bil grešnik?
Sedaj je pripravljen, da se dvoboj začne. Stopil bo v krstno kopel. Iz vodnih globin, kjer za človeka ni življenja, ga bo potegnila Božja ljubezen in pred njim se bo odprlo novo življenje. Z Božjo pomočjo stopa v novo življenje kot otrok luči in ne več kot otrok teme.
Danes po župnijah krščujemo večinoma otroke, zato vsa omenjena simbolika ne pride tako do izraza kot nekoč, ko maziljenje ni bilo zgolj majhno znamenje na prsih in krščevanje simbolično oblivanje z vodo.
Read more:
Boš moja krstna botra?
Maziljenje s krstnim oljem izraža molitev Cerkve in Božjo pomoč, da bo krščeni mogel živeti kot kristjan in z Božjo pomočjo zmagovati v duhovnih bojih. Vso to simboliko lepo izrazi izbirna zarotilna molitev, ki jo najdemo v obredniku za krščevanje otrok:
Gospod, vsemogočni Bog,
svojega Sina si poslal,
da bi človeka iz sužnosti greha
popeljal v svobodo tvojih otrok.
Ponižno te prosimo za te otroke:
veš, da jih bodo mikale naslade tega sveta
in se bodo morali bojevati
proti zalezovanju hudega duha;
trpljenje in vstajenje tvojega Sina
naj jih iztrga iz oblasti teme.
Naj jih krepi Kristusova milost;
varuj jih neprestano na njihovi življenjski poti.
Po Kristusu, našem Gospodu. Amen.
Prispevek je bil najprej objavljen v reviji Magnificat, letnik 2018, številka 9.
Avtor: David Zagorc, župnik na Rečici ob Savinji
Read more:
Tu je nekaj idej za odlične sankaške dogodivščine
Read more:
Spolnost po poroki – kako se pripraviti, da bi šlo v redu?
Read more:
“Otroci se tudi stepejo, skregajo … To se mi zdi normalno, iz takih situacij se največ naučijo”