Kako vzgajajo znani Slovenci?Aleteijin videoarhiv – mimogrede, ste se že naročili nanj? – hrani številne posnetke sogovornikov, s katerimi smo klepetali o vzgojnih temah. Družina, otroci, iskrice med njimi, branje, športno udejstvovanje … Kako so te in druge iztočnice videti povsem konkretno v družinah Boštjana Romiha, Tine Deu, Sabine Gosenca, Dejana Grabića in Mateje Gomboc?
Pregovor o kovačevi kobili pri njem ne drži
Boštjana Romiha poznate kot uveljavljenega televizijskega in radijskega voditelja. Dokazuje, da kovačeva kobila nikakor ni vselej bosa, in kot poklicni bralec veliko bere tudi svojima otrokoma.
“Otroci cenijo enostavne stvari. Imam navado, na katero sem kar ponosen. Otrokoma zvečer velikokrat berem. To mi je tako ali tako všeč, pri otrocih pa bi rad vzbudil željo po branju in čut za besedo, tako da bodo v roke radi vzeli knjigo,” je povedal: “To se mi zdi tako dragocen trenutek družine, ki lahko odtehta to, da te morda prej (kak večer, op. a.) ni bilo.”
Idiot je postal prismoda
Blogerka, kolumnistka in poslovna ženska Tina Deu, ki živi v družini s štirimi fanti, je pojasnila kako se je zmerljivka s hudomušnim posredovanjem prelevila v družinsko šalo.
Nasvet za “športanje” mamic
Sabina Gosenca je nekdanja plesalka, voditeljica in novinarka, ki je sodelovala s številnimi elektronskimi in tiskanimi mediji. Zdaj se ukvarja z odnosi z javnostmi in kljub materinstvu poskuša hraniti in ohraniti športni značaj svoje osebnosti.
“Vse je odvisno od naših prioritet in lestvice vrednot. Mamice, ki bi si želele več časa zase, naj vam položim na srce tole. Včasih je dovolj tudi 15 minut vadbe na dan, nekajkrat na dan pojdite po stopnicah namesto z dvigalom, veliko se gibajte z otrokom v naravi, tecite … Tako boste zadovoljne tako ve kot otroci, ker boste naredile nekaj koristnega zase in svojo dušo.”
“Osredotočite se na pomembne stvari, kot so izkušnje, disciplina in vztrajnost”
S športom je tesno prepleteno tudi življenje Dejana Grabića. Nekoč je bil odličen nogometaš. V zadnjih letih se je povsem posvetil trenerskemu poklicu, ki je, še posebej pri mladih, tesno povezan z vzgojo, vrednotami in žal tudi prenapihnjenimi ambicijami staršev.
Zato svetuje: “Starši, osredotočite se na otrokov razvoj. Najprej na intelektualni, šele nato na nogometnega. Pomembne so vrednote, šola, širina znanja. V nogometu lahko živi 1 % ali 2 % fantov, ki se ukvarjajo s tem športom. Glede na to verjetnost je treba znižati ambicije in se osredotočiti na pomembne stvari: pridobivanje izkušenj, moštvenega dela, discipline in vztrajnosti.”
Vedno obstaja izhod
Mateja Gomboc je profesorica, pisateljica, prevajalka, ustvarjalka učbenikov in pomembna sodelavka revije Mavrica. Književnost zanjo predstavlja pomembno zrcalo življenja: “Roman mora mladostniku ponuditi rešitev. Mora mu dati vedeti, da je življenje kljub mukam, trpljenju, težkim situacijam lepo. In da vedno obstaja možnost izhoda.”
Še več vzgojnih tem pa najdete na spodnjih povezavah:
Read more:
Zakaj otroci v naši družini nimajo pametnih telefonov
Read more:
Vzgoja ‒ najtežja služba na svetu?
Read more:
Dobronamerne pripombe v zvezi z vzgojo otrok, ki jih raje zadržite zase
Read more:
Vzgoja brez discipline: devet nasvetov, kako se ji izogniti