Nikoli nismo prestari za učenjeArgentinka Ermelinda je stara 105 let. Ker ni nikoli obiskovala osnovne šole, se je tega lotila šele v domu starejših, kjer živi. Njeni pravnuki se zdaj v šoli učijo iste stvari kot ona!
Dvakrat tedensko njo in preostale prebivalce v domu, ki v življenju niso imeli priložnosti, da bi obiskovali pouk, poučuje učitelj. Vendar pa je edina stoletnica v skupini – od nekaterih sošolcev je starejša za kar 25 let.
Read more:
Zdravnik, ki je dočakal 105 let, z nami deli 12 načel za dolgo življenje
Ermelinda rada bere poezijo, telovadi in piše, čeprav ji držanje svinčnika včasih predstavlja pravi izziv. “Rada imam branje. Moja mama me je naučila,” pravi. Starost zanjo ni ovira. “Ne morem samo posedati in ničesar delati. Poleg tega se sploh ne počutim staro. Počutim se, kot da bi jih imela 60.”
Včasih je bilo drugače
Kot deklica – bila je ena izmed 13 otrok – je morala pomagati pri delu na kmetiji, zato ni mogla hoditi v šolo. “Izdelovala sem sir s svojo zadnjico,” se pošali in pojasni, da so pri izdelavi sira uporabljali leseno desko, na kateri je sedela, da bi stiskala in sušila sir.
Read more:
Starost ni ovira: 93-letna babica gre pomagat otrokom v Kenijo
Enako se je zgodilo tisočim otrok njene generacije. Kot je bilo takrat običajno, se je branja, pisanja in računanja naučila doma.
Priložnost za novo znanje
V Argentini si na tisoče odraslih želi dokončati osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje. Letos se je za dokončanje študija prijavilo več kot 110.000 odraslih. Izobraževanje odraslih je velik izziv tudi drugod po svetu.
Ermelinda nam je v navdih, da izkoristimo vsako priložnost za učenje in osebnostno rast, ne glede na starost.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Urška Kolenc.
Read more:
Pri 88 in 80 letih se je ljubezen spet vnela ‒ zdaj sta poročena
Read more:
Učenje jim ni šlo, a so kljub temu postali svetniki
Read more:
Propadel zakon, odvisnost, ulica. Nato pa mu je Bog pokazal pot na Švedsko