Oglejte si nekaj najboljših zgodovinskih najdb v letošnjem letuLetošnje leto je prineslo nekaj zanimivih vesti s področja arheologije, ki so vernim kristjanom v pomoč, da se lažje povežejo z zgodovinskimi podatki v Svetem pismu. Arheologija nam odpira vrata v preteklost, ki pogosto ponujajo vpogled v življenja ljudi, pozabljenih zadnjih 2.000 let. Z raziskovanjem pomembnih področij naše zgodovine bomo lažje razumeli prelomne dogodke, ki se jih še vedno vsak teden spominjamo med bogoslužji.
Read more:
Novo odkritje: V rimskih katakombah naleteli na prav poseben obesek
1. Arheologi so odkrili svetopisemske dokaze pod Jonovo grobnico
V štirih predorih, ki so jih pripadniki Islamske države skopali pod Jonovo grobnico, so arheologi odkrili sedem zapisov, starih 2.700 let, ki opisujejo vladavino sirskega kralja, omenjenega v Svetem pismu.
2. Ali je Noetova barka resnično pristala na svetopisemski gori Ararat?
Skupina arheologov preiskuje goro Cudi (ali Judi Dagh) v Turčiji, da bi našli ostanke Noetove barke. Njihove raziskave doslej sicer še niso prinesle novih dokazov o legendarni barki, odkrili pa so starodavni asirski relief, vrezan v skalovje na gori.
Read more:
Ekskluzivne fotografije: raziščite najstarejšo cerkev na svetu
3. Šest najstarejših upodobitev Jezusa
Ker niti Stara niti Nova zaveza ne zajemata opisa Jezusove zunanjosti, so se slikarji in izdelovalci mozaikov pri upodabljanju Božjega Sina od nekdaj zatekali k umetniškim smernicam svoje dobe. To pomeni, da nekaj najzgodnejših Jezusovih upodobitev ponuja dragocen vpogled v raznolike ikonografske sloge različnih krajev in ljudi, ki so živeli v prvih stoletjih krščanstva.
Read more:
To so rokopisi, ki so za Slovence neprecenljive vrednosti
4. Ali je na tem kraju nekoč stala Sodoma?
Arheolog Steven Collins je prepričan, da je našel ostanke Sodome. Collins je kraj odkril s povezavo svetopisemskih zemljepisnih namigov in na novo odkritih arheoloških dokazov z arheološkega najdišča Tal Hamam v Jordaniji, kjer naj bi po njegovem mnenju nekoč stalo zloglasno mesto.
5. Kaj se je zgodilo z resničnim Kristusovim križem?
Zelo težko je natančno stopati po sledeh resničnega Jezusovega križa, ki ga danes v množicah drobnih delcev najdemo po vsem svetu, odkar je njegove ostanke med romanjem v Sveto deželo leta 326 odkrila sv. Helena. V času njenega odkritja se je Cerkev širila zelo hitro.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
Veste, kje je največja cerkev v Sloveniji?
Read more:
Bazilika, ki hrani največ relikvij za Vatikanom
Read more:
Arheologi odkrili dvanajsto votlino Kumranskih rokopisov