Prazniki in pomanjkanje
Vprašanje bralca
Bližajo se prazniki in ker živimo v pomanjkanju, me vsakič znova navdajo občutki tesnobe. Misel, da sem spet razočaral svojo družino, ker jim ne morem dati vsega, kar ponuja ta svet, me hromi. Tine
Read more:
Kako premagati nevarnosti, ki prežijo na zakon in družino?
Odgovarja Franci Pečnik, vodja programa PreŽIV!M
Spoštovani gospod Tine! Zahvaljujem se vam za vprašanje, ki ste ga izpostavili. Prosim vas, da svojo tesnobo podelite z ženo in morda s katerim od starejših otrok ali bližnjih (če tega še niste storili), saj je to korak k osvoboditvi in premagovanju občutkov nemoči, stiske in razočaranj. Verjamem, da vas vse mogoče reklame nehote spravljajo v stanje žalosti, v vas spodbudijo hrepenenje po materialnih dobrinah, ki jih ne morete imeti. Postavite si vprašanje, kaj v resnici človek potrebuje, da živi svobodno, izpolnjeno in srečno življenje. Kaj je v resnici pomanjkanje?
Vsekakor ni enostavno kljubovati pritiskom “puščic” oglaševalcev in drugih vplivnežev. Vendar vam želim povedati, da nas duhovna moč lahko okrepi, da ne podlegamo pritiskom materialnih dobrin. V programu PreŽIV!M želimo ponuditi družinam celostno spremljanje in podporo, ki ne zajema le materialne pomoči, ki je nedvomno potrebna, posebej na začetku, ko se soočimo s stanjem v družinah in je pomoč resnično nujna.
Največja veličina in ključ do premagovanja materialnega pomanjkanja sta vzdržljivost srca in duha. Zato si prizadevamo za iskrene odnose, spoštovanje svobode in krepitev samozavedanja. Prepričani smo, da se lahko družina osvobodi nemoči, stisk in razočaranj samo s krepitvijo srca in duhovne hrane. Tako najdejo vir moči, ki jim daje rast v samospoštovanju, pravici do odločanja, samozavest za življenjski boj in pogum, da spoznajo svojo vrednost in enkratnost.
Read more:
Kako se spopasti z depresijo v prazničnih dneh
Osredotočiti se na hvaležnost
Opremljeni s ščitom vere (Ef 6,16) in upanja se lahko tako soočajo s svetom. Pomembno je, da ne dopustimo, da nas pomanjkanje materialnih dobrin ohromi, saj v nas vzbuja občutke sramu, manjvrednosti v družbi, nemoči, ponižanje, strah, brezup, depresijo, ljubosumje, jezo, družbeno izključenost in neslišanost. To pa nas vodi v duševno in duhovno pomanjkanje, ki ga tudi polna denarnica ne more rešiti.
Poskusite se osredotočiti s hvaležnostjo na “materialne dobrine”, ki jih posedujete. Morda je to vaše zdravje, zvest zakonec, zdravi otroci. Seveda se bo vedno našel način, ko bo tudi skozi ščit vere in upanja švignila mimo še kakšna puščica in vas ranila. Toda verjemite, da je ranjen ponos vedno ozdravljiv. Teže se celijo srčne in duševne rane. Predlagam vam, da letošnji advent izkoristite za pripravo na rojstvo Odrešenika.
Vsem vplivom medijev in družbe kljubujte z akcijami duhovne hrane, ki jo v izobilju najdete med policami. Ena izmed takšnih spodbud je adventna akcija Deli Jezusa ali spletni misijon p. Vilija Lovšeta. Vedno je pot.
Prispevek je bil najprej objavljen v tedniku Družina, letnik 67, številka 49.
Read more:
Bi se radi dobro pripravili na božič – in to kar prek spleta?
Read more:
Kaj lahko naredim, da advent in božič ne bosta šla kar tako mimo?
Read more:
6 nasvetov sv. Janeza Pavla II., kako poglobljeno preživeti advent