Jok je lahko odrešilno dejanje. Sploh če so vam v otroštvu govorili, da velika dekleta ne jokajoZa vami je stresen teden. Oblecite se v toplo pižamo, v omari poiščite vaš najljubši prigrizek, usedite se pred televizijski zaslon, poiščite kakšen žalosten film in poskrbite, da bo ob vas polna škatla z robčki. Nato dovolite, da se razjokate. Ko bo filma konec in vas bodo pekle oči, vaš nos pa bo zamašen, se boste počutili utrujene, a veliko bolj mirne. Opisano je nekakšna definicija t. i. dobrega joka.
Na eni strani se potem, ko se razjočemo, počutimo dobro, po drugi strani pa nas je jokati sram. Sploh v javnosti. Zakaj je tako? Ali obstajata dober in slab jok?
Read more:
Ob knjigi je jokala, kot da je ne bi sama pisala
Znak moči
V družbi velja prepričanje, da so solze znak šibkosti. Morda tudi zato, ker s solzami drugim pokažemo, da potrebujemo pomoč in podporo. Prav tako jokanje takoj povežemo z otroki, kar privede do mišljenja, da je to otročje dejanje. A to še zdaleč ni res, prej obratno, saj je jok dokaz, da smo čustveno zreli in sposobni pravilno predelati naša čustva. Prav tako so številne raziskave pokazale, da solze niso samo prikaz stiske, ampak imajo lahko katarzičen učinek.
Klinična psihologinja Erica Martinez pravi, da so bili nekateri že v otroštvu naučeni, da zadržujejo solze, saj “velika dekleta ne jokajo”. A to se lahko razvije v povsem nezdrav in neprimeren odziv. To, da se za jok v javnosti začnemo takoj opravičevati, je naučen refleks, ki pa ima lahko številne negativne učinke, med drugim se ljudje počutijo prazne, nimajo veselja v sebi in imajo težave, ko so v zvezi z nekom.
Read more:
Česa se naši otroci učijo, ko nas vidijo jokati?
Solze govorijo glasneje kot besede
Jokanje nam omogoči, da se fizično osvobodimo čustev, ki jih sicer težko ubesedimo. Ljudje, ki dovolijo, da se zlomijo in pokažejo svoja čustva, si dovolijo čutiti in ta svoja čustva spoštujejo.
To potem privede do dobrega joka in celo do produktivnega joka.
Dober jok proti slabemu
Obstaja tudi slab jok. Izraz krokodilje solze se na primer nanaša na neiskreno izražanje žalosti. Če se odločimo, da bomo jok uporabili za to, da bi dosegli svoje, bomo dolgoročno izgubili.
“Jok z namenom, da bi manipulirali, lahko najprej sicer deluje, a čez čas se bodo drugi tega začeli zavedati in odnosi bodo zaradi tega trpeli,” pojasnjuje Martinezova.
Zato sta pomembni iskrenost in pristnost. Če smo hinavski, to kaže na našo nezrelost. Če smo čustveno zreli, pa pomeni, da znamo prisluhniti svojim čustvom in čustvom drugih.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Read more:
Od kapucinov do dekleta in nazaj: Jokal sem od sreče in šoka
Read more:
“Toliko, kot sem prejokal kot bolniški duhovnik, nisem v vsem življenju”
Read more:
Tudi vi jokate ob tem oglasu? Ne pozabite njegovega sporočila.