Sveti Andrej je eden izmed dvanajstih Jezusovih apostolov, s katerim je povezanih mnogo zanimivih običajevApostol Andrej je odraščal v Galileji in je bil brat Simona Petra. Ne vemo, ali je bil reven ali bogat, poročen ali samski, ali je bil starejši kot Peter ali mlajši od njega. Viri poročajo, da sta bila oba brata sprva učenca Janeza Krstnika. Preživljala sta se z ribolovom, ko pa sta spoznala Jezusa, se je njuno življenje spremenilo – iz običajnih ribičev sta postala ribiča ljudi.
Read more:
Kaj se je zgodilo z Jezusovimi dvanajstimi apostoli
Odločilno srečanje
V evangelijih je apostol Andrej poleg drugih mest izrecno imenovan ob treh različnih priložnostih. Najbolj zgovorna je prva omemba, ko sta s prijateljem srečala Jezusa. Zanimalo ju je, kje Jezus stanuje, on pa ju je povabil: “Pridita in bosta videla.” Po tem srečanju je Andrej stekel domov, poiskal brata in mu rekel: “Simon, našli smo Mesijo!” Tako je apostol Andrej prvi prepoznal Jezusovo veličino in ta dan je bil odločilen za njegovo prihodnost.
Apostol Andrej je Jezusa spremljal na vseh njegovih potovanjih, bil pa je tudi priča prvemu čudežu v Kani Galilejski. Brata Andrej in Simon ter druga dva brata Jakob in Janez tako veljajo za prvo četverico dvanajstih apostolov.
Read more:
Sta to prava obraza svetih Petra in Pavla?
Prinašalec zime in življenjskega sopotnika
Sveti Andrej naj bi po izročilu prinašal zimo, hkrati pa naj bi bil tudi priprošnjik za bodočega moža ali ženo. Mnogi mladi so se zato obračali k temu svetniku, ki stoji na pragu novega cerkvenega leta.
V Beli Krajini je veljal običaj, da naj bi se samsko deklo dan pred Andrejevim praznikom postilo, preden zvečer leže v posteljo, pa naj si položi pod vzglavje ogledalce, stekleničko vode, košček kruha in glavnik. V sanjah naj bi potem zagledala svojega bodočega moža. A ne samo dekleta, tudi fantje imajo v Andrejevi noči posebne običaje, če bi radi našli svojo bodočo ženo. Ti običaji se od kraja do kraja zelo razlikujejo, segajo pa tudi prek naših meja.
Read more:
Kako sta mevža in Jezusov preganjalec postala največja med apostoli
Andrej – močan in pogumen
Andrej je staro grško ime in pomeni močni, hrabri – od tod je nastalo ime Hrabroslav. Moških s tem imenom je v Sloveniji bolj malo, saj najdemo le sedem tako poimenovanih posameznikov. Nasprotno pa je med moškimi imeni ime Andrej kar pogosto, saj je uvrščeno na šesto mesto. Podobno velja za žensko različico Andreja, ki je po priljubljenosti uvrščena na deveto mesto. Poleg teh pa obstajajo še mnogo druge različice, npr. Andraž ali Drejc, ter priimki, kot sta npr. Andrejčič ali Andrejaš.
Andrejev križ
Andrejev križ je poševen križ, na kakršnem naj bi Rimljani usmrtili apostola Andreja. Danes se ga uporablja kot opozorilni prometni znak, ki stoji pred nezavarovanim železniškim prehodom. Apostol Andrej velja za zavetnika Rusije in Škotske, ki imata njegov križ tudi v svoji zastavi. Tako je simbol Škotske bel Andrejev križ na modri podlagi, moder Andrejev križ na beli podlagi pa je narisan na zastavi ruske vojne mornarice.
Read more:
4 predlogi za družinski izlet. Tudi če imate majhne otroke
Namig za izlet
V Sloveniji je svetemu Andreju posvečenih nemalo cerkva, na slovenskem Koroškem pa ima ta svetnik tudi dve božji poti. Ena izmed njemu posvečenih cerkva je v Prvačini. Prvotna cerkev je bila zgrajena v 13. stoletju. Po domnevah naj bi bila današnja cerkev sezidana v sredini 16. stoletja, pozneje pa močno barokizirana. Kraj Prvačina je zelo znan po prazniku breskev, ki je vsako leto dobro obiskan. Je tudi dobra izhodiščna točka za druge okoliške izlete, saj leži v Vipavski dolini, ki je bila izbrana za eno izmed desetih najboljših svetovnih destinacij letošnjega leta.
Read more:
Mož, ki je dobil vzdevek apostol Kranjske
Read more:
Kralj s trnjevo krono? Kakšen kralj pa je to?!
Read more:
Ko tudi papež ne more ostati resen: deček ušel mimo varnostnikov