Arheologova slutnja je privedla do neverjetnega odkritjaSonce bo vsak trenutek zašlo in nežna morska sapica z vonjem po soli se vije po starodavnem pristaniškem mestu Akaba v Jordaniji. Razigrani kriki otrok se razlegajo izmed ruševin najstarejše namensko zgrajene cerkve na svetu ter nudijo nenavadno nasprotje med preteklostjo in sedanjostjo.
Akaba, ki se je v starodavnih časih imenovala Elat in leži na severovzhodnem delu obale Rdečega morja v Akabskem zalivu, vzhodno od Sinajskega in zahodno od Arabskega polotoka, je že več tisoč let pomembno pristaniško mesto. Omenjena je v devetem poglavju Prve knjige kraljev: “V Ecjon Geberju, ki je pri Elatu na obrežju Trstičnega morja v edomski deželi, je kralj Salomon napravil ladjevje” (1 Kr 9,26). Tudi kraljica iz Sabe je okoli 10. stoletja pred Kristusom obiskala dvor kralja Salomona na tem območju. Toda vloga stavbe pri razvoju prve krščanske cerkve se počasi šele začenja razkrivati.
Read more:
Veste, kje je največja cerkev v Sloveniji?
Najdba
Leta 1998 so arheologi pod vodstvom profesorja S. Thomasa Parkerja z Državne univerze v Severni Karolini opravljali raziskovalno delo in odkrili vrsto zidov in skupino 24 grobnic v neposredni bližini. Ko so nadaljevali z izkopavanjem, je simetrija postala očitna. Odkrili so ostanke stavbe, obrnjene proti vzhodu, v obliki bazilike z osrednjo in dvema stranskima ladjama. Našli so obokana vrata, kar je bila nekoč verjetno obokana ladja, in kamnito stopnišče, ki je nakazovalo, da je obstajalo še eno nadstropje. Zidovi so bili visoki okoli štiri metre in pol ter debeli malce manj kot en meter. Nekatera odkritja bi bila znana tudi sodobnim kristjanom: skrinja za nabirke, zakristija, kor in preddverje.
Cerkev naj bi bila sedež akabskega škofa, ki je bil udeleženec prvega nicejskega cerkvenega zbora leta 325. To pričuje o pomenu krščanskega občestva na tem območju.
Read more:
Sveta Gora in “njena Urška”
Read more:
Cerkve, ki podirajo rekorde
Leta 2014 cerkev vpisana v Guinessovo knjigo rekordov
Na podlagi kovancev in drugih izkopanih predmetov naj bi arheološko najdišče segalo v leto 294, s čimer je nekaj desetletij starejše od bazilike Jezusovega rojstva iz leta 322 in bazilike Božjega groba iz leta 327, s tem pa najstarejša stavba na svetu, zgrajena kot cerkev. Leta 2014 je bila vpisana v Guinessovo knjigo rekordov kot “najstarejša namensko zgrajena krščanska cerkev na svetu”.
Čeprav je morda najstarejša, pa ni dolgo služila svojemu namenu. V času Dioklecijanovega velikega preganjanja kristjanov med letoma 302 in 313 naj bi bila cerkev opuščena in pozneje porušena. V naslednjem desetletju so jo obnovili, dokončno pa jo je pogubil močan potres leta 363. Kar je od cerkve ostalo, je prekril obalni pesek, ki je predstavljal njeno grobnico do odkritja ruševin konec dvajsetega stoletja.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
Kako so zvonovi prišli v cerkvene zvonike
Read more:
Neverjetno potovanje do cerkve, ki je vklesana v gorovje
Read more:
Tako poceni, pa tako osupljiva: Plečnikova cerkev na Ljubljanskem barju