Če ste novopečeni očka ali pa že izkušeni, za to ni nikoli prepozno. Tu je nekaj usmeritevKako postati dober oče? Kakšen odnos morate imeti do svojih otrok? Kako jih dobro vzgojiti? Vprašanja, ki si jih zastavljajo mnogi.
V nadaljevanju preberite sedem idej, ki vas bodo usmerjale na poti, da postanete super očka. In da, pisal jih je oče dveh otrok, ne mama.
1. Najprej bodite dober mož
Biti dober oče ni sinonim za očete, ki otrokom priskrbijo vse materialne stvari, ki jih potrebujejo, in imajo kreativne ideje, kako preživeti prosti čas z otrokom. To je seveda pomembno, a dober oče lahko postanete šele, ko ste tudi dober mož. Najprej postanite mož z veliko začetnico, da boste lahko postali tudi oče z veliko začetnico.
Read more:
Oče kapitan in mama varen pristan
2. Živite kot običajno
Čeprav se vam bo zdelo, da prihod otroka postavi stvari na glavo, je realnost nekoliko drugačna. Življenje še vedno teče dalje in bolj ali manj v isto smer kot pred prihodom novega člana. Zato poskusite živeti običajno. To predvsem pomeni, da ne izgubite nadzora, ne obupujete in ne govorite, da se je življenje, ki ste ga poznali, končalo.
Nekateri starši čakajo več let, preden se z otrokom odpravijo na potovanje, saj menijo, da bi se otroku lahko kaj zgodilo. Ne pozabite, da gre konec koncev za otroka in ne za krhek božični okrasek. Otroka lahko peljete s sabo marsikam.
Read more:
Sozvočje uspešnega posla in družine: Znati moraš reči ne
Tudi če zdaj ne spite več tako kot včasih in večino časa nimate nikogar, ki bi popazil na otroka, saj pogosto stari starši živijo predaleč stran, lahko še vedno počnete večino (poudarjam večino) stvari, ki ste jih do zdaj. Včasih to seveda pomeni, da morate najti nove pristope in rešitve, a je vredno. Tako se bosta lahko z ženo spet počutila kot zaljubljen par in ne kot dve osebi, ki sta privezani na otroško posteljico.
Read more:
Pet Čušinovih floskul ‒ med 10 božjimi zapovedmi in 12 pravili za življenje
3. Pustite ji, da počiva
Bodimo odkriti. Biti novopečena mamica je drugače (beri: težje) kot biti novopečeni očka. Očetov ne bolijo prsi, otroci se ne obešajo ves čas po njih, ko so slabe volje, privoščijo si lahko več spanca …
Zato je pomembno, da očetje prevzamejo svoj del odgovornosti takrat, ko je to treba ‒ to pomeni ves čas. Mama potrebuje čas zase. Sploh v začetnem obdobju, a tudi pozneje. Za mamo, ki ta “poklic” opravlja 24 ur na dan, sedem dni v tednu, je že skok v trgovino brez otrok lahko kot izlet na Bali. Verjemite, mame to potrebujejo bolj, kot menijo, da si zaslužijo, zato imajo veliko odgovornost tudi očetje, da jim to omogočijo in tako poskrbijo, da njihova boljša polovica ne bo pregorela.
Read more:
Kako (p)ostaneš dober mož in oče v sodobnem svetu?
4. Prinesite ji otroka
Pomoč ponoči je ključnega pomena. Moški ne more zamenjati mame pri dojenju, lahko pa pomaga tako, da ženi prinese dojenčka iz posteljice in ga potem odnese spet nazaj. Včasih je treba otroka ponoči tudi previti ali pa, če se ne doji, pripraviti stekleničko s hrano.
5. Bodite nežni
Otroci potrebujejo ljubezen. Preden bodo razumeli prve besede, bo minilo nekaj časa, ljubeč dotik in nežen očkov glas pa bodo prepoznali takoj.
Objemi, crkljanje, poljubčki … Ljudje se ob tem počutimo ljubljene in otrok se mora vedno počutiti ljubljenega. Obstajajo seveda tudi druge stvari, s katerimi otrokom pokažemo, da jih imamo radi, a dotik je ena izmed najmočnejših.
Read more:
Sedem nasvetov papeža Frančiška, kako biti dober oče
6. Ljubite, kot bi vi želeli biti ljubljeni
Če ste imeli ljubečega očeta, potem ta zgled samo predajte naprej. Če pa vaše otroštvo in odnos z očetom nista bila ravno idealna, pa je zdaj čas, da vi to spremenite. Vedno imate priložnost, da se izkažete, postanete dober oče in ne ponavljate napak, ki jih je morda storil vaš oče.
7. Najpomembnejša stvar
Otroku ni mar, kakšno delo opravljate, koliko zaslužite ali kako uspešni ste. Otroci želijo le eno: biti z vami. Želijo si vaše pozornosti, pogovora z vami, vašega petja, šal, nežnosti, ki jo izkazujete do mame … Otroci želijo biti blizu svojega očeta.
Psihologi pravijo, da imajo tisti otroci, ki preživijo veliko časa s svojimi očeti, več možnosti, da se bodo znali izogibati težavam. Nekaj resnice verjetno je v tem.
Vaša prijaznost, modrost, vera, energija, pomanjkanje spanja, predanost, ljubezen, samoobvladovanje in konec koncev tudi slabe šale ‒ vse to je pomembno.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Read more:
Se recept za dober zakon skriva v ženini podrejenosti možu?
Read more:
Desetkrat NE za dober zakon
Read more:
Kakšna je v resnici vloga očeta