Najlažji način, da spregovorite z otrokomOtrok po stresnem in težavnem dnevu ne bo prišel k vam in vam rekel, da je imel naporen dan in da se želi pogovoriti z vami. Rekel bo: “Igraj se z mano!”
To ponudbo vzemimo resno!
Prek igre nam bo otrok sporočil, kaj vse se mu je dogajalo čez dan, in če bomo znali dovolj pozorno opazovati, bo ta igra odlična priložnost za vzgojo.
Read more:
Moški srednjih let, ki se že več kot 30 let igrajo Ti loviš!
Vzgajati ne pomeni kaznovati
Beseda disciplina prihaja iz latinske besede discipulus, kar pomeni učiti, poučevati. V sodobnem svetu pa je dobila nov pomen: priučiti se reda, biti vesten, natančen.
Z vzgojo torej discipliniramo otroke. Kar pa ne pomeni kaznovanja. Priučiti jim želimo vrednote, navade in veščine, da bodo odrasli v odgovorne in samostojne osebe.
Namesto da osvetljujemo nesprejemljivo vedenje, raje predstavimo, kaj je sprejemljivejša oblika izražanja ali vedenja.
Imamo načrt za vzgojo?
Tako kot hiše ne bi začeli graditi brez arhitektovega načrta, tako je smotrno razmisliti o tem, kako bomo vzgajali, preden dobimo otroka.
Read more:
Martin Golob – v traktorje zaljubljeni župnik, ki igra playstation, ministranti pa ga obožujejo
Eden lažjih načinov za vzgojo je zagotovo igra
Vsi se zavedamo, da je igra v otrokovem odraščanju ključnega pomena, saj so razvijajoči se možgani dojemljivi in zavzeti. Igra ponuja odlično priložnost, da se z otrokom povežemo, za nameček lahko še podamo svoje vrednote in pomembne življenjske lekcije.
Read more:
5 iger, ki se jih lahko igrate z otroki, tudi ko ste na smrt utrujeni
Igrajte namizne igre
Namizne igre so zelo preprost in priročen način, da otroka poučimo o pomembnih življenjskih veščinah. Najbolj očitne so: potrpežljivost, pravičnost in vztrajnost.
Če imamo še malo ustvarjalne žilice, lahko namizno igro izdelamo kar sami. Če ste pri otroku opazili specifično vedenje, ki ga želite preprečiti, si izmislite igro, ki bo osvetljevala problem, in ponudite sprejemljivejšo rešitev.
Priredite lutkovno predstavo
Mlajši otroci so bolj dojemljivi, če lahko nekaj vidijo in otipajo. Vizualizacija problema in rešitev, predstavljena prek lutkovne igre, je lahko preprost način za vzgojo. Ni potrebno, da so lutke izdelane vrhunsko, dovolj je, če na staro nogavičko narišete obraz in pripravite sceno iz loncev in kock. Lahko uporabite tudi medvedke, dojenčke ali barbike. Potem le še zaigrate, kako spoznavamo nove prijatelje, katere osnovne besede moramo uporabljati (prosim, hvala, smem in oprosti) ali kako se opravičimo.
Read more:
Kaj si triletnik zapomni od nedeljske pridige? Dokaz, da sliši več, kot bi si mislili
Pripovedovanje zgodbe in igra vlog
Otroka spodbudite, da se našemi v določen lik. Vi, ki igrate vlogo otroka, pa pokažite, kakšno je primerno vedenje ‒ na primer na avtobusu odstopite sedež, v cerkvi se vedete spoštljivo, v razredu spoštujete učiteljeva navodila itd.
Obstaja veliko knjig za otroke, ki učijo o moralnih načelih. Še bolje pa je, da si zgodbo izmislite sami, saj jo lahko tako priredite, da bo primerna prav za vašo specifično situacijo.
Domislite se različnih situacij, pri katerih menite, da vaš otrok potrebuje vajo. Ne pozabite na razigranost in zabavo. In smešni kostumi so dodana vrednost!
Spoznajte svojega otroka v njegovem domišljijskem svetu in na zelo praktičen način predstavite življenjsko lekcijo.
Read more:
Starševska dilema: ali moram vse svoje otroke obravnavati enako?
Read more:
S temi preprostimi koraki otroku pomagajte ohraniti ustvarjalnost
Read more:
Kaj storiti, če se vaš otrok ves čas jezi?