“Jesen je prišla v deželo”, mi je rekel moj štiriletnik. “Kako pa to veš?” sem ga vprašala. “Ker mi teče smrkelj iz noska.”Otroci so vsakodnevno podvrženi velikemu številu virusov in bakterij, saj so šole in vrtci pravi raj za razvoj patogenih mikroorganizmov. Velika koncentracija ljudi, neprezračeni prostori in prijemanje umazanih površin vodijo do pogostih jesenskih zdravstvenih težav.
Da povemo čisto na začetku: otrok se mora prekužiti! To so trdile že naše babice. In to še kako drži. Vendar moramo poudariti, da se imunski sistem krepi, postaja pametnejši in učinkovitejši le, če bolezen preboleva naravno. Čim posežemo po zdravilih, predvsem antibiotikih, porušimo naravno delovanje imunskega sistema, ki se s tem ne krepi, pač pa ravno nasprotno, postaja manj učinkovit.
Read more:
Kako do boljše odpornosti v jesenskih dneh?
Da bi se izognili pogosti rabi zdravil in da bi okrepili otrokov imunski sistem, je smiselno razmisliti o naslednjih ukrepih:
1. Otroku omogočite dovolj kvalitetnega spanca
Otroci potrebujejo več spanca kot odrasli. Omogočite jim kvaliteten počitek. Soba naj bo primerno hladna, saj v toplem prostoru slabše počivamo. Ležišče naj bo primerno trdo. Vzglavnika otroci večinoma ne potrebujejo, če pa ga želijo, naj bo le ta nizek in kompakten, da bo glava počivala na pravilni višini. S tem se boste izognili nepravilni drži med spanjem.
2. Gibanje na prostem naj bo dnevna rutina
Gibanje na svežem zraku bo pozitivno vplivalo na otroka. Poleg krepljenja motoričnih spretnosti, bo otrok s potenjem izločil strupe iz telesa. Z globokim dihanjem pa prezračil dihala. Poleg tega ima gibanje v naravi še druge pozitivne učinke, med drugim se izboljša sposobnost zaznavanja, učenja, mišljenja in spomina.
Read more:
Kako lahko vsakodnevno poslušanje glasbe izboljša vaše zdravje
Read more:
Pripravite si “čudežni” napitek za dobro jutro
3. Kakovostna hrana pripomore k močnemu imunskemu sistemu
Če poenostavimo, 80 odstotokov celic imunskega sistema se nahaja v črevesju.
Torej je naše zdravje odraz stanja v črevesju. Ključno vlogo pri tem igrajo bakterije. Poznamo dobre, slabe in nevtralne bakterije. Do bolezni pride, če se ravnovesje med njimi poruši. Prevlada slabih bakterij pa ne pomeni le bolezni, saj lahko vodi tudi do kroničnih vnetij in celo do avtoimunih bolezni.
S hrano lahko podpremo otrokov organizem. Zato povečajte vnos fermentiranih živil (fermentirana zelenjava kot je kislo zelje, kefir in domači jogurti), v njih namreč najdemo mnogo probiotikov, ki pomagajo pri uravnavanju črevesne flore.
Poleg probiotikov pa je smiselno uživati tudi prebiotike. Ti delujejo kot hrana za probiotike. Živila, bogata s prebiotiki so čebula, česen, laneno seme (obvezno zmleto), jabolka in banane.
Read more:
Vitaminska bomba ali živilo, ki je na tržnici vsako zimo pravi hit
4. Otrok naj zaužije dovolj tekočine
Če je telo primerno hidrirano, lahko samo skrbi za dobro čiščenje. Poskrbimo, da bodo otroci zaužili dovolj tekočine, ki naj ne bo sladka. Najboljša sta voda in nesladkan čaj. Za pocrkljat pa jim pripravite sokove iz sveže stisnjenega sadja in zelenjave.
5. Naj stres ne poruši družinske in otrokove sreče
Sodoben tempo življenja nam nalaga vse preveč aktivnosti in stresnih situacij. Poskrbimo, da nam preobremenjenost ne skazi družinske dinamike. Umirimo tempo, izpustimo kakšno dejavnost in le bodimo skupaj. Otroci so majhni le kratek čas.
6. Vaša družina naj se napaja na pravem Viru
In ne nazadnje, poskrbimo za duhovno podporo. Otroku bodimo zgled v veri in zaupanju. Naj se od nas nauči, kje je pravi vir dobrega počutja in zdravja.
Read more:
8 simptomov depresije: bodite pozorni nase in na svoje bližnje
Read more:
5 znakov, da vam primanjkuje spanja
Read more:
Imate hišnega ljubljenčka? Preberite, zakaj je to dobro.