Režiser velikih filmskih uspešnic, kot so Dobri fantje (Goodfellas) in Tolpe New Yorka (Gangs of New York) je papežu zaupal, da je veliko časa v svojem otroštvu preživel v cerkviLetošnja sinoda mladih, ki poteka v Vatikanu, se počasi bliža h koncu, a vprašanja o tem, kako voditi mlade po poti vere, bodo ostala aktualna še dolgo po tem.
Na srečanju s papežem Frančiškom je svetovno znani režiser Martin Scorsese pred množico mladih papeža vprašal, kako navdihovati mlade v svetu, ki ga zaznamuje zlo.
Read more:
Ste videli film Marijina zemlja? Pripravite se na še večjo uspešnico
Dve resnici
Pojasnil je, da je kot otrok veliko časa preživel v katedrali Sv. Patrika v New Yorku, a se je iz dneva v dan bolj zavedal, da so stvari zunaj cerkve drugačne kot znotraj. Zunaj je bilo namreč veliko revščine in nasilja.
“Izkusil sem, da sta prisotni dve resnici. Resnica ulice in resnica, ki so nam jo predstavili v Cerkvi. In zdelo se je, da nista enaki in da jih zelo, zelo težko povežemo med seboj. Jezusova ljubezen se je zdela zelo oddaljena, tuja glede na to, kaj sem videl na ulicah. Sam sem sicer imel srečo, da sem imel ljubeče starše in odličnega mladega duhovnika, ki je postal mentor meni in drugim v tistih časih.”
Read more:
10 stvari v razmislek, kako bi danes Cerkev lahko pritegnila mlade
Kako lahko pomagamo Cerkvi?
Nato je nadaljeval, da tudi danes lahko vidimo v svetu veliko zla. Prav tako pa lahko vidimo, kako spodleti ljudem tudi znotraj Cerkve. Papeža je zato vprašal: “Kako lahko mi starejši okrepimo in vodimo mlade v preizkušnjah, s katerimi se že in se še bodo soočali. Kako, sveti oče, lahko vera mlade ženske ali moškega preživi v tem viharju? Kako lahko pomagamo Cerkvi?”
Papež je nekaj trenutkov molčal, potem pa Scorseseju predstavil “modrost jokanja” in kako pomembno je, da o tem spregovorimo.
“Dar jokanja. Jokanje je človeško in krščansko. Jok omehča naša srca, jih odpre in je vir navdiha. Jokajte. Tudi Jezus je v najtežjih trenutkih svojega življenja jokal. Empatija, bližina, nenasilje, nežnost … vse te človeške vrline, ki se zdijo majhne, a lahko z njimi končamo številna nasilna dejanja.”
Celoten video si lahko z angleškimi podnapisi ogledate spodaj.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Read more:
Zakaj papež naokoli nosi to “čudno” palico?
Read more:
Papež Frančišek: Brez mladostniškega tveganja se bo Cerkev postarala
Read more:
Mladi, ste brez Wi-Fi-ja? Papež ponuja geslo, ki nikoli ne zataji.