“Pojdite in učite vse narode,” je Jezus dejal svojim učencem, ki so sledili njegovim besedam Apostoli niso izgubljali časa. Takoj so se odpravili na teren in začeli sejati vero povsod, kamor so prišli.
Read more:
Kako sta mevža in Jezusov preganjalec postala največja med apostoli
Kje so torej pristali in kako se je končalo njihovo življenje?
Peter ‒ Peter je domnevno sprva potoval v Antiohijo in tam ustanovil krščansko skupnost. Čeprav se tam ni zadržal dolgo, se ga večkrat omenja kot prvega atiohijskega škofa. Še preden se je odpravil v Rim, je evangelij najverjetneje pred tem ponesel v Korint. Nazadnje so ga mučili v Neronovem cirkusu okoli leta 64. Baziliko sv. Petra so postavili nad njegovim grobom.
Andrej ‒ Petrov brat je po binkoštih postal znan tudi kot apostol Grkov. Pridigal naj bi grškim skupnostim in umrl mučeniške smrti v grškem mestu Patras na križu v obliki črke X. Njegove posmrtne ostanke so prepeljali v katedralo v italijanskem mestu Amalfi.
Jakob Veliki ‒ On naj bi bil prvi med Jezusovimi apostoli, ki je umrl mučeniške smrti. V Apostolskih delih lahko preberemo, da ga je z mečem dal usmrtiti sam kralj Herod. Umrl je leta 44 v Jeruzalemu, toda njegovega groba niso našli v bližini. Po njegovi smrti so namreč njegovo telo prepeljali v Španijo in trenutno počiva v Santiagu de Compostela.
Janez ‒ Avtor Janezevega evangelija in Razodetja je edini Jezusov apostol, ki ni umrl mučeniške smrti. V Razodetju omenja, da besede o koncu sveta zapisuje z grškega otoka Patmos (Raz 1,9). Umrl je okoli leta 100 in je pokopan blizu Efeza na območju današnje Turčije.
Filip ‒ V letih po binkoštih je Filip oznanjal evangelij grškogovorečim skupnostim. O njegovih popotovanjih se ve bolj malo, ve pa se, da je leta 80 umrl mučeniške smrti. Njegovi ostanki se dandanes nahajajo v baziliki Svetih apostolov v Rimu.
Jernej (Bartolomej) ‒ Malo se ve o tem, kje in kako je Jernej širil evangelij, saj je, če verjamemo različnim tradicijam, pridigal na različnih krajih. Verjame se, da je umrl mučeniške smrti, njegovi ostanki pa se danes nahajajo v baziliki Sv. Jerneja v Rimu.
Tomaž ‒ Nejeverni apostol je poznan po svojem misijonarskem delu v Indiji, predvsem je priljubljena zgodba iz njegovih popotovanj o tem, kako je spreobrnil “nejevernega” lokalnega kralja. Umrl je okoli leta 72 in njegov grob lahko vidite v četrtem največjem indijskem mestu Čenaj.
Matej ‒ Evangelist je poznan tudi po svojem pridiganju več skupnostim v Sredozemlju, preden je podlegel mučeniški smrti v Etiopiji. Njegov grob se nahaja v katedrali v pokrajini Salerno na jugozahodu italijanskega škornja.
Jakob Mlajši ‒ Strokovnjaki verjamejo, da je prav on avtor Jakobovega pisma, ki ga najdemo v Novi zavezi. V času, ko so se drugi apostoli odpravili po svetu, je Jakob Mlajši ostal v svetem mestu in postal prvi tamkajšnji škof. Po nekaj desetletjih škofovanja so ga leta 62 po ukazu judovskih starešin kamnali do smrti. Nekatere njegove relikvije danes najdete v baziliki Svetih apostolov v Rimu, verjame pa se tudi, da se njegov grob nahaja pod katedralo Sv. Jakoba v Jeruzalemu.
Simon Gorečnik ‒ Na upodobitvah se pogosto pojavlja skupaj z Judo Tadejem, zato se domneva, da sta pridigala skupaj, tudi zato, ker naj bi ju mučili v Bejrutu istega leta. Za nekatere relikvije se verjame, da se tako kot relikvije Jude nahajajo v Baziliki sv. Petra.
Matija ‒ Legenda o apostolu, ki je poznan kot tisti, ki je nadomestil Judo Iškarijota, pravi, da je postavil cerkev v Kapadokiji in vodil kristjane na obalah Kaspijskega jezera. Domneva se, da je umrl mučeniške smrti v Kolhidi na območju današnje Gruzije.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie . Prevedla in priredila Veronika Snoj.
Read more:
Mož, ki je dobil vzdevek apostol Kranjske
Read more:
Kdaj so se katoliški duhovniki prenehali poročati?
Read more:
Z nejevernim Tomažem imamo več skupnega, kot si mislimo