Kaj te v življenju motivira? K čemu stremiš?Cilj etike je polno in srečno življenje. Sreča je stanje veselja, miru in zadovoljstva, ki izhaja iz duhovnega, čustvenega, telesnega in duševnega blagostanja. Slednjega dosežemo z ravnovesjem na vseh življenjskih področjih.
Lahko bi rekli, da je sreča proces, ki se ga lahko naučimo, kajti sreča izhaja iz naše drže, iz naših vrednot in sposobnosti, da uživamo v tem, kar imamo, ne glede na naš gmotni in družbeni položaj.
Read more:
5 stvari, ki se jih lahko naučimo od najsrečnejših ljudi na svetu
Velika zmota našega časa je v prepričanju, da so denar, uspeh in moč sinonimi za srečo. V resnici so izjemno bogate osebe pogosto brez življenjskega smisla in se soočajo z mnogimi psihološkimi in čustvenimi težavami.
Sreča je življenjski slog, načrt, katerega osrednji del je ljubezen. Gre predvsem za to, da svoje življenje posvečamo nečemu vrednemu. Včasih ga lahko zamenjamo za ugodje, ki pa je vedno le prehodno stanje.
Iz sreče, ki temelji na vrednotah, izhajajo osebne, družinske in družbene koristi.
Read more:
Čustvo ali občutje: zakaj je dobro poznati razliko
Danes je potreba po etičnih vrednotah večja kot kdajkoli prej. Te so nujne, ko rešujemo zapletena vprašanja, kot so spoštovanje človekovih pravic, korupcija, genska manipulacija, vojne, nepravična razdelitev dobrin in podobno.
Poleg tega da živi, je človek tudi zavestno bitje, ki za svoje polno uresničenje potrebuje etiko in vrednote.
Vrednote so načela, po katerih delujemo in nam omogočajo, da mislimo in ravnamo kot ljudje. Zato lahko rečemo, da vrednote spodbujajo drže, iz katerih izhajajo konkretna dejanja.
Read more:
“Žalostno je, če šef ne razume, da morajo starši ob primerni uri domov k družini”
Kakšne so lastnosti vrednot?
- Namernost: vrednote ne morejo obstati same po sebi, potrebujejo konkretno uresničevanje. So izraz volje in namere osebe, ki jih živi.
- Polarnost: vrednote imajo negativni in pozitivni pol. Vsaka vrednota ima svoje nasprotje, ki predpostavlja dve skrajni meji. Na primer dobro – zlo; resnica – laž.
- Hierarhija: vrednote se razvrščajo po pomembnosti. Poznamo večje in manjše vrednote. Hierarhični red vrednot spodbuja naše nenehno prizadevanje k moralnemu napredovanju.
- Osebna izkušnja: kot pove že naslov, vrednote udejanjamo, jih živimo. Vrednote vplivajo na naše ravnanje. Obstajajo le, če in kadar jih uresničujemo.
- Presežnost: vrednote so življenjsko pomembne, saj tistemu, ki jih živi, dajejo življenjski smisel in so del posameznikove osebnosti.
Osebne, družinske in družbene vrednote niso teorija, ampak orodje, ki nam pomaga, da vsak dan odkrivamo popolnejši smisel v vsem, kar delamo in živimo.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Read more:
Kaj me je na poti v Compostelo naučil obisk supermarketa
Read more:
Kriza v zakonu Willa Smitha in kako sta jo z ženo premagala
Read more:
Kako pravilno uporabljati svobodo