Za jesenski izlet je idealna lokacija Sladka Gora, ki v sebi skriva vrhunski spomenik umetnosti. Poleg nje pa lahko obiščete tudi cerkev sv. Roka, do katere vodi kalvarijaMarsikje po Sloveniji ljudje pravijo, ko gredo v vinograd, da gredo “v goro”, ponekod pa temu dodajo še razna opisna imena. Eno najbolj zgovornih je zagotovo Sladka Gora, ki pove, da v tem kraju pridelajo sladko vino.
Sladka Gora pa je še bolj znana po slikoviti baročni božjepotni cerkvi Matere Božje.
Read more:
4 predlogi za družinski izlet. Tudi če imate majhne otroke
Pogled, ki vas bo presenetil
Sladka Gora je naselje, ki leži le nekaj kilometrov stran od ceste Celje – Rogaška Slatina, na ravnici, skrita v zavetju Dolge Gore. Vasico na sončni legi dopolnjuje razgibana arhitektura župnijske in romarske Marijine cerkve. Že ob prvem pogledu na obiskovalca naredi nepozaben vtis!
Začetki božje poti
Zgodovinski viri poročajo, da je na tem mestu sprva stala cerkev sv. Marjete. Zanimanje za Sladko Goro je vse bolj naraščalo, čeprav ni natančno znano, kdaj je zaživela kot božja pot. Zato se je takratni župnik Janez Mikec odločil za zidavo novega svetišča. Novo cerkev je leta 1754 posvetil goriški nadškof Karel Mihael Attems.
Read more:
Ste že slišali za cerkvene labirinte?
Read more:
Pet idej za družinski izlet v okolici Ljubljane
Vrhunski spomenik umetnosti
Vsa naslednja leta so v njej ustvarjali najboljši umetniki takratnega časa. Najlepše freske je tu ustvaril Franc Jelovšek. Orgle je izdelal mojster Janeček iz Celja. Stranska oltarja sta delo rezbarja Ferdinanda Galla. Svoj delež je prispeval Jožef Straub. Oltarja v obeh kapelicah, spovednici in prižnico so izdelali v rezbarski delavnici Janeza Jurija Mersija. V cerkvi pa najdemo delo še enega znamenitega baročnega slikarja Antona Cebeja.
Sladkogorska Marija
Sladkogorska Marija kraljuje na prestolu, narejenem v obliki srca. Baročno odeta in z zlatom okrašena Marija drži v desni roki žezlo, v levi pa dete Jezusa. Načrtovalec te postavitve ni pozabil niti na prvotno zavetnico kraja, sv. Marjeto. Postavil jo je na častno mesto pri tabernaklju.
Sveti Rok – Šmarje pri Jelšah
Približno 20 minut vožnje z avtom je od Sladke Gore oddaljeno naselje Šmarje pri Jelšah. Ob vznožju hriba stoji župnijska cerkev Marije Vnebovzete.
Read more:
Svete stopnice na Slovenskem ‒ kje jih najdemo?
Legenda o kugi
Legenda pripoveduje, da so verniki v zahvalo zaradi končanja kuge prinesli toliko darov, da so lahko na vrhu hriba sezidali cerkev sv. Roka. Do cerkve vodi kalvarija, posebnost katere pa je, da ne prikazuje običajnih postaj križevega pota.
Read more:
Tako poceni, pa tako osupljiva: Plečnikova cerkev na Ljubljanskem barju
Vsaka kapelica ima svoj pomen
Prva kapelica prikazuje sv. Roka, ki kaže na Šmarje. Druga je t. i. “Škapulirska kapela”. Na tretji postaji je Jezus v ječi, četrta je kapela žalostne Matere Božje, peta pa Jezusovo slovo od matere.
Šesta kapela je imenovana Oljska gora, sedma je posvečena sv. Petru, osma pa je v znamenju Kristusovega bičanja. Jezusa v verigah prikazuje deveta kapela.
Deseta kapela ponazarja Jezusovo kronanje, v enajsti pa zagledamo žalujočega Jezusa. Naslednja v vrsti kapelic je dvanajsta postaja, kjer Jezus nese križ.
Prispemo do obzidja …
Tako nas vijugasta pot pripelje do dveh zidov, ki simbolizirata kalvarijsko obzidje in od koder pot vodi do trinajste kapelice. Tam najdemo tri križe s figurami v naravni velikosti. Svete stopnice z božjim grobom so ponazorjene v zadnji, štirinajsti kapeli.
Obisk Svetega Roka in Sladke Gore je primeren za romarje, občudovalce umetnosti in ljubitelje narave. Je tudi idealna priložnost za družinski jesenski izlet.
Read more:
4 pravljične ideje za izlet z otroki
Read more:
Ali res veste, komu je posvečena cerkev na Brezjah?
Read more:
Veste, kje je največja cerkev v Sloveniji?