V letu, ko mineva 150 let od smrti misijonarja Friderika Barage, se začenja edinstven projekt, v katerem bo glavno vlogo odigrala čipkaTako, kot je to počel Baraga pred približno 200 leti, želijo tudi v Trebnjem spodbujati socialno vključevanje ranljivejših, in sicer z medgeneracijskimi klekljarskimi delavnicami. Poleg tega pa bodo znanje o Baragi širili tudi z različnimi razstavami, predavanji, literarnim natečajem, namenili pa mu bodo tudi posebno slaščico, ki so ji poimenovali kar Baragova rezina.
Read more:
Film o Frideriku Baragi. Kako so si ga zamislili Američani
Eno je potrebno
Uvodni dogodek v celoten projekt bo v soboto 29. septembra, ko se bo ob 18. uri v Centru za izobraževanje in kulturo Trebnje odvijalo potopisno predavanje Po Baragovi poti. Hkrati bodo odprli tudi razstavo slik in replik predmetov iz Muzeja krščanstva na Slovenskem.
Read more:
Še neslišane zgodbe o najslavnejšem slovenskem misijonarju
Na dogodku bodo javnosti prvič podrobneje predstavili projekt Eno je potrebno – Baraga in čipka kot niti sodelovanja. Ljubkovalno ime, ki so ga nadeli projektu, je kar BA-ČI, odvijal pa se bo pod okriljem predstavnikov Občine Trebnje in Kulturnega društva Trebnje – sekcija Žnurce. Oktobra bo potekala prva izmed 10 medgeneracijskih klekljarskih delavnic, s katerimi želijo predvsem opolnomočiti socialno ranljivejše skupine po vzoru Barage, ki je prav tako skušal čim bolj vključiti Indijance v severnoameriško družbo. Projekt združuje klekljarice iz vse Slovenije, ki že pripravljajo izdelke za osrednjo razstavo.
Trije novi lokalni produkti, ki jih prinaša projekt Baraga, pa so:
- slaščica Baragova rezina,
- glavna razstava Baragovo življenje, vpeto v čipko, in
- zbornik črtic o Baragi, ki bo nastal v okviru posebnega literarnega natečaja.
Vse informacij o preostalih dogodkih pa lahko dobite tudi na Baragovi Facebook strani.
Read more:
Američan, ki se je prelevil v slovenskega misijonarja
Read more:
Zamolčana zgodba o stavbi sredi Ljubljane
Read more:
Slovenec, po katerem se imenuje tudi mesto v ZDA