Družinski člani, ki so se zapisali v zgodovino V Svetem pismu najdemo več zgodb o tekmovalnosti med brati: Kajn in Abel, prilika o izgubljenem sinu, Jakob in Ezav. Nauk vseh zgodb je v pomenu družinske vezi in o tem, kako pomembno je, da se v njih ne prepustimo ljubosumju, napuhu in bratski zavisti.
Read more:
“Mama, ki rodi otroka, je na nek način kakor Bog.” Ko pa jih rodi 12 …
Vsi, ki imamo brate ali sestre, vemo, da so prepiri nekaj najbolj običajnega, še posebej v mlajšem obdobju. Potem se zavemo, da so nam lahko vzor, najboljši prijatelji, zaupniki, svetovalci in včasih celo sodelavci.
Družina Wright ‒ Znano je, da sta Wilbur in Orville Wright l. 1903 izvedla prvi uspešen polet z letalom v Severni Karolini (ZDA). Manj znano pa je, da je njuna mlajša sestra Katharine odigrala pomembno vlogo pri uresničitvi njunih sanj. Z njima si je dopisovala in ju spodbujala, ko sta doživljala neuspehe in težave. Prevzela pa je tudi njuno trgovino s kolesi, ki jima je omogočila dovolj sredstev za izdelavo prototipov. Svetovala jima je tudi, naj poskusne lete opravljata pred občinstvom, si na ta način pridobita medijsko pozornost in ohranita pričevanja in spomin na svoje podvige. Katharine se je naučila francoščino, da je lahko o uspehih svojih bratov pripovedovala v evropskih aristokratskih krogih. Še posebej koristno je bilo to takrat, ko so se začeli pojavljati dvomi, če sta res onadva prva, ki sta opravila te poskuse, ker sta v čakanju na patente velikokrat kljub sestrinim nasvetom polete opravljala zasebno in brez prič.
Družina Grimm ‒ O bratih Grimm je gotovo vsak kaj slišal oziroma bral njune pravljice in priredbe pravljic, kot so Sneguljčica, Pepelka, Rdeča kapica, Janko in Metka in druge. Jacob in Wilhelm sta zelo zgodaj izgubila očeta in družina se je znašla v hudi gmotni stiski. Kljub temu se jima je uspelo vpisati na fakulteto, kjer sta delala v knjižnici in sta se družila z različnimi pesniki in zgodovinarji, ki so ju naučili raziskovati literarna besedila in ljudsko pesništvo. Pravljice bratov Grimm so nedvomno njuno najbolj poznano delo (in v nemškem jeziku najbolj prevajana knjiga za Lutrovo Biblijo). Čeprav so mnoge izmed njih krute, so pomembne, ker sta brata tako ohranila nemško ljudsko izročilo, ko je Prusijo napadel Napoleon. Veliko zgodb namreč izhaja iz nemškega srednjeveškega ustnega izročila. Zgodbe so pomembne tudi zaradi svojih univerzalnih človeških izkušenj in moralnih naukov, ki iz njih izhajajo. Jacob je živel pri svojem bratu Wilhelmu in njegovi ženi, ki sta svojega prvega sina poimenovala prav Jacob. Pred smrtjo sta se brata lotila pisanja slovarja nemškega jezika. Uspelo jima je dokončati le prvi del, vendar so delo za njima nadaljevale generacije akademikov, ki so delo dokončale l. 1960 z več kot 30.000 stranmi.
Družina Marx ‒ Čeprav je za mnoge ta priimek sinonim za komunistično filozofijo, obstaja še druga družina bratov Marx, rojenih v New Yorku, ki so znani predvsem po svojem humorju. Chico, Harpo, Groucho, Gummo in Zeppo so začeli z mjuzikli in nadaljevali s komedijo in politično satiro, tako v gledališču kot tudi na filmskih platnih. Od petih bratov so le štirje začeli s filmom in nazadnje ostali le trije (Groucho, Harpo in Chico). Pet njihovih filmov je vključenih na seznam 100. najboljših komedij Ameriškega filmskega inštituta. Čeprav je vsak od bratov delal tudi individualno kariero, so vsi ostali zelo povezani in iz smeha naredili več kot le družinski posel.
Družina Williams ‒ V svetu tenisa sta Američanki Venus in Serena Williams vsekakor zaznamovali zgodovino. Že v rosnih letih ju je treniral oče, nato pa sta se v šport usmerili tudi poklicno. Zmagovali sta kot ekipa, a soočili sta se tudi kot posameznici. Čeprav pravita, da so bile te tekme v življenju najtežje, sta v njih tudi največ pokazali. Kot sestri sta osvojili 22 naslovov in vseskozi sta se tako poklicno kot zasebno podpirali.
Družina Scholl ‒ Kot najstnika sta se Hans in Sophie pridružila Hitlerjevi mladini. Hitro sta spoznala zla dejanja, ki so jih povzročili nacisti, in med študijem v Münchnu zbrala študente in profesorje, ki bi se bili pripravljeni upreti Hitlerju. Ustanovila sta nenasilno uporniško gibanje z imenom Bela vrtnica. Med letoma 1942 in 1943 sta napisala in natisnila vrsto letakov, s katerimi so Nemce vabili, naj se Führerju uprejo, dokler ju nekdo ni izdal gestapu. Zaprli so ju in štiri dni zatem obsodili na smrt. Ko so ju peljali na giljotino, je bilo Hansu 24, Sophie pa 21 let. Danes na univerzi v Münchnu stoji spomenik v njuno čast, ki ponazarja letake, ki sta jih delila.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie . Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Read more:
9 velikanov zgodovine iz velikih družin
Read more:
6 zvezdnikov, ki so se javno izrekli proti pornografiji
Read more:
7 znanih osebnosti, ki so odraščale v velikih družinah