Četudi imate najboljše namene, upoštevajte naslednje nasvete, da boste lahko zgradili lep odnos s svojim odraslim otrokom in njegovim oz. njenim partnerjemTašče so vir neštetih mitov, šal in stereotipov. V številnih je tudi veliko resnice.
Naredili smo manjšo anketo in ljudi povprašali, kaj je tisto, kar jih pri taščah najbolj moti. A brez skrbi, namen prispevka ni zbrati kopico pritožb in negativnih mnenj, ampak želimo, predvsem taščam, ponuditi nasvet, čemu bi se bilo dobro izogibati, kar zadeva odnos z mladimi v družini.
Read more:
10 razlogov, zakaj je (večinoma) prav fajn živeti z mamo/taščo
1. Ne kritizirajte njihovih oblačil
Začnimo z lahko temo. Negativno komentiranje videza vaše snahe ali zeta je prepovedano. Prav gotovo vašemu gostu ne bi rekli, da vam njegova obleka ni všeč, kajne?
Izpostavljati določene spremembe, še posebej če so te negativne, kot je na primer povečana telesna teža, res ni primerno.
2. Ne kličite vsak dan
Morda se vam to zdi znak skrbnosti, a verjemite, da druga stran tega ne dojema tako. Vaš odrasel otrok si želi in si mora ustvariti svoje življenje na način, kot sam to želi.
3. Ne obsojajte njihovih odločitev in življenjskih izbir
Dejati, da je vaš otrok zase izbral neprimernega moža ali ženo, je zelo neprimerno. To je odločitev, ki jo je sprejel vaš otrok, drži, a hkrati gre za odraslo, avtonomno osebo in to odločitev morate spoštovati.
“Moja tašča večkrat omeni, da je njen sin verjetno zelo nesrečen z mano, ker mu nalagam toliko obveznosti. A sama ne pričakujem nič posebnega. Le običajno sodelovanje v našem vsakdanjem družinskem življenju. Dejstvo, da je v njenih časih za celotno gospodinjstvo skrbela samo ženska, ne pomeni, da mora biti tako tudi v naši družini,” je povedala ena izmed anketirank.
Read more:
Ko bi ji tašča z veseljem prisolila dve okrog ušes, jo je objela in pomirila
4. Ne komentirajte tega, kako se vam zdi njihova razporeditev obveznosti
To je še ena izmed tabu tem. Če ste v svojem zakonu stvari počeli na določen način, to ne pomeni, da mora biti ravno tako tudi v zakonu vaše hčere ali sina.
5. Ne vsiljujte se
Tašče so seveda že veliko izkusile v svojem življenju, zato imajo v svojem rokavu veliko nasvetov, ki jih z veseljem ponudijo. Tudi takrat, ko jih za nasvet nihče ne vpraša. Občutek, da se lahko na svojo taščo zaneseš in vedno obrneš, je super, a raje počakajte, da vas za oporo ali nasvet prosijo. Nikoli se ne vsiljujte.
6. Ne vmešavajte se v vzgojo otrok
Prihod vnuka ali vnukinje s sabo prinese tudi številne fraze, ki jih kot tašča nikoli ne smete uporabiti. Kar je najpomembnejše. Nikoli ne izpodbijajte odločitev staršev v zvezi z vzgojo, še posebej ne neposredno pred vnuki.
Seveda lahko svoje nestrinjanje izrazite na miren način, tako da poveste oz. se o tem pogovorite tako z mamo kot z očetom. A zapomnite si, da jima ni potrebno upoštevati vašega nasveta.
Read more:
Zakaj je odnos med taščo in snaho tako “zapleten”?
7. Ne ustvarjajte lika dobre babica in lika grdih staršev
Nekateri stari starši ne razumejo, da so pravila, ki jih postavijo starši, sveta in nedotakljiva. Če se starši odločijo, da otrok ne sme gledati televizije ali da ne sme sam na igrišče, potem stari starši nimajo pravice tega spreminjati.
Babica ne bo dobra babica, če bo otroku dovolila vse, kar je doma prepovedano. S tem izpodbijate avtoriteto staršev, kar pa je slabo predvsem za otroka. S tem ne boste izboljšali odnosa s svojim vnukom.
8. Ne ponujajte hrane, ki je starši ne dovolijo
Podobno pravilo kot prejšnje. Ne glede na vrsto hrane in razloga, ki stoji v ozadju odločitve staršev, da je to prepovedno, morate slediti pravilom.
***
Najboljša stvar, ki jo lahko storite kot tašča, je ta, da skrbite za svoje življenje in da svoje otroke podpirate pri njihovem družinskem življenju. Večina (odraslih) otrok stare starše z veseljem vključuje v svoje življenje in vedno z veseljem sprejmejo tudi kakšen njihov nasvet, pomoč, predvsem pa ljubezen.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Read more:
7 stvari, ki se jih otroci bojijo povedati svojim staršem
Read more:
Kaj zmorejo otroci, stari tri in štiri leta?
Read more:
Sveto zdravilo proti prepirom pod domačo streho