Lambert Ehrlich, ki se je rodil pred natančno 140 leti, je bil znan slovenski teolog in etnolog ter eden prvih zagovornikov samostojne slovenske državeEhrlich se je rodil 18. septembra 1878 v Žabnici v Kanalski dolini. Zdaj je ta kraj del Italije, do prve svetovne vojne pa je bil del dežele Koroške, ki je bila v okviru habsburške monarhije.
Odraščanje pod Svetimi Višarjami
Kmečka hiša Ehrlichovih, v kateri je bila tudi gostilna in pošta, je stala ob poti na Svete Višarje, kamor je v mladih letih Ehrlich pogosto romal. V poznejših letih je na Višarjah večkrat predaval na dijaških tečajih.
Gimnazijska leta je Ehrlich preživel v Celovcu, od koder je odšel na študij teologije v Innsbruck (1897‒1902). Leta 1902 je bil posvečen v duhovnika. Že naslednje leto je odšel na študij v Rim, a se je še istega leta vrnil v tirolsko prestolnico, kjer je doktoriral iz teologije.
Nato je služboval kot kaplan v Beljaku, stolni kaplan v Celovcu in škofov tajnik. Leta 1910 je postal profesor na celovškem bogoslovnem učilišču.
Read more:
Kako je Slovenec razrešil ekonomsko skrivnost
Borec za pravice koroških Slovencev
Bil je odločen nasprotnik zatiranja koroških Slovencev in načrtnega ponemčevanja. Leta 1913 je objavil knjigo Iz vilajeta Koroška (nem. Aus dem Willajet Kärnten), v katerem je grajal nemške pritiske na Slovence.
Pariška mirovna konferenca
Leta 1919 je bil kot zagovornik pridružitve koroških Slovencev Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev in kot poznavalec koroških razmer vključen v delegacijo Kraljevine SHS na pariški mirovni konferenci.
Leta 1919 je izdelal in objavil obsežno poročilo o Koroški z naslovom La Carinthie (sl. Koroška). Njegove želje se niso uresničile, saj je velik del slovenske Koroške po plebiscitu leta 1920 pripadel Avstriji, zaradi česar je Ehrlich zapustil svojo rodno deželo.
Read more:
Požrtvovalni mož, ki je v slovensko zgodovino vtisnil neizbrisen pečat
Read more:
Bitka na slovenskih tleh, ki je spremenila zgodovino Evrope
Raziskovalec avstralskih domorodcev
V letih 1920 in 1921 je v Parizu in Oxfordu nadaljeval študij etnologije in primerjalnega veroslovja. Leta 1922 napisal knjigo o verovanju avstralskih domorodcev z naslovom Izvori avstralskih verovanj (ang. Origin of Australian Beliefs). Od leta 1922 do svoje smrti je bil redni profesor primerjalnega bogoslovja in apologetike na ljubljanski teološki fakulteti.
Slovenska država in Vmesnoevropska unija
Ehrlich je bil velik zagovornik ustanovitve samostojne in mednarodno priznane slovenske države. Ta bi bila po njegovih zamislih del velike zveze večinoma slovanskih držav med Baltskim, Jadranskim in Črnim morjem.
Zveza, ki bi se imenovala Vmesnoevropska unija, bi imela po njegovih načrtih sedež v Sloveniji. Vmesnoevropska unija bi bila nekakšna obrambna zveza, ki bi ščitila slovanske oziroma srednjeevropske narode pred nemškim in sovjetskimi osvajalnimi načrti. Do uresničitve teh načrtov ni prišlo.
Read more:
Spoznajte prvega kardinala slovenskega rodu
Ehrlichovi stražarji
Ehrlich je bil tudi ustanovitelj študentskega političnega gibanja Stražarji (ime so dobili po glasilu Straža v viharju), ki je nasprotovalo komunizmu. S svojimi političnimi ideji je Ehrlich prišel navzkriž z načrti Osvobodilne fronte, zaradi česar so ga med drugo svetovno vojno pripadniki komunistične Varnostno-obveščevalna službe (VOS) 26. maja 1942 umorili na Streliški ulici v Ljubljani.
Po vojni so Ehrlichove posmrtne ostanke na Žalah odkopali in jih verjetno odpeljali v neko brezno na Notranjskem.
Glavna vira: Lambert Ehrlich, Spletna stran Slovenska biografija in Lambert Ehrlich, spletna stran Ognjišča
Read more:
To je bil prvi Slovenec v Ameriki
Read more:
To so rokopisi, ki so za Slovence neprecenljive vrednosti
Read more:
Slovenske volitve: od napadov na uršulinke do dirk z enim konjem