Kako uvesti disciplino v našo vzgojo, ne da bi pri tem izzvali sram pri otroku?Malček, ki se grdo vede in ne uboga, ni nekaj sramotnega, niti ne gre za vedenje, zaradi katerega bi moral biti kaznovan. Gre za klic po pozornosti, klic po spanju ali klic po trdnejšem in odločnejšem postavljanju meja, pravi Janet Lansbury, strokovnjakinja na področju vzgoje otrok.
Ob tem poudarja, da otrok brez dvoma potrebuje disciplino. Pomanjkanje discipline namreč ne pomeni prijazne vzgoje, ampak zanemarjanje.
Izbrali smo nekaj njenih priporočil.
Read more:
Spolna vzgoja otrok naj se začne doma
1. Predvidljivo okolje in realna pričakovanja
Predvidljiva dnevna rutina omogoča otroku, da bo vnaprej vedel, kaj se od njega pričakuje. To je začetek discipline. Za majhne otroke je zato najbolje, da večino časa v dnevu preživijo doma. Seveda ga kdaj vzamemo tudi s seboj, ko moramo po opravkih, a ne moremo pričakovati, da se bo lepo obnašal na večerji s prijatelji ali ves popoldan v nakupovalnem centru.
2. Grdega obnašanja ne vzemite osebno
Če se otrok obnaša grdo, starši pogosto izrazijo strahove, da je njihov otrok nevzgojen, razvajen ali nasilnež. Takšne nalepke so lahko zelo nevarne, saj se lahko zaradi tega otrokovo vedenje še poslabša.
Če otrok v vas vrže žogo, to ni za to, ker vas ne bi maral ali ker bi bil slab otrok. Prosi vas (v malčkovem slogu), da mu postavite omejitve, ki jih potrebuje, in mu jih najverjetneje še niste postavili.
Read more:
Ko se rodi poseben otrok: “Sprejemanje prihaja počasi, po tihem”
Read more:
“Tako učitelji kot starši smo okuženi s permisivno vzgojo”
3. Odzovite se mirno
Postavljanje meja s primernim tonom glasu potrebuje nekaj vaje, a se vse da. Predstavljajte si, da ste lastnik podjetja in želite svojim zaposlenim povedati, da so nekaj naredili narobe. To storite odločno, samozavestno in z nekoliko ukazovalno učinkovitostjo. Pozabite na negotov, dvomljiv, jezen ali pretirano čustven ton.
Otrok mora čutiti, da nismo nervozni zaradi njegovega vedenja ali negotovi v zvezi s postavljanjem pravil. Otroka bo naša odločnost pomirila.
“Ne bom dovolila, da to počneš. Če boš žogo vrgel še enkrat, ti jo bom vzela,” je najboljši stavek, ki mu ga namenite v prej opisani situaciji in zraven dodajte še kretnjo, s katero preprečite, da bi metal žogo. Pomembno je le, da se odzovete takoj.
4. Govorite v prvi osebi
Starši pogosto o sebi govorijo v tretji osebi. “Mamica bo huda!” ali “Oče bo žalosten!” Temu se izogibajte.
Read more:
Otroci so vztrajni. Če nam to ni všeč, pravimo, da so trmasti
5. Posledice
Malček se bo naučil discipline tako, da bo izkusil naravne posledice svojega dejanja. In ne prek kazni, ki mu jo bodo postavili starši.
Če otrok naokoli meče hrano, je obrok zanj končan. Če se otrok noče obleči, potem danes ne bomo šli v park.
6. Ne kaznujte otroka zaradi joka
Otrok potrebuje pravila zaradi vedenja, a čustveni odzivi morajo biti kljub vsemu dovoljeni. Otroci včasih potrebujejo tudi to, da izrazijo svojo jezo, frustracijo, zmedenost, izčrpanost ali razočaranje. Še posebej če ne dobijo tistega, kar želijo, zato ker smo jim postavili meje. Otrok potrebuje svobodo, da izrazi svoja čustva brez obsojanja. Če bo zato moral udariti v blazino, mu jo podajte.
7. Brezpogojna ljubezen
Če bomo pozornost, ki jo sicer dajemo otroku, izrabili za to, da ga kaznujemo, je to lahko ena največjih napak, kar jim bomo storili, saj bo otrok s tem dobil občutek, da naša ljubezen do njega izgine zaradi trenutnega slabega vedenja.
Kako lahko tako gojite občutek za varnost?
Otroci si zaslužijo naš neposreden in odkrit odziv. Le tako se bodo naučili, kaj je prav in kaj narobe, ter razvili samodisciplino, ki jo bodo potrebovali za to, da bodo znali spoštovati druge in bodo spoštovanja tudi sami deležni.
Read more:
Malček in jutranje oblačenje brez prerekanja?
Read more:
Česa se naši otroci učijo, ko nas vidijo jokati?
Read more:
“Pri otrocih želimo le odličnost. Prepoznati jih moramo v njihovi nemoči”