Kako dobro poznamo Marijo Magdaleno?Leta 2016 je papež Frančišek v dekretu razglasil Marijo Magdaleno za “apostolko apostolov”. Kristus se je njej prvi prikazal po vstajenju, prav tako je bila ona tista, ki je prva obvestila apostole o tem, da je Kristus vstal. S tem jo je papež Frančišek nedvoumno izenačil z vsemi preostalimi apostoli, prav tako pa poudaril pomen tega, da je prav vsakdo, ne glede na spol, raso in narodnost, poklican k evangelizaciji – oznanjevanju Kristusovega nauka.
Read more:
Resnica o Mariji Magdaleni. Je bila res prostitutka?
Stoletja označena za prostitutko
Marija Magdalena pa ni bila vedno razumljena kot tako pomemben lik za kristjane. Pravzaprav je bila dolga stoletja označena za grešnico in prostitutko. Zmota se je začela leta 591, ko je papež Gregor Veliki v velikonočni homiliji tri žene iz Lukovega evangelija označil za eno in isto osebo zaradi imena Marija. Te žene so bile: grešnica, ki je Jezusu mazilila lase in ji je odpustil grehe (Lk 7,36-50), Marijo, Martino sestro (Lk 10, 38-42) ter Marijo Magdaleno, iz katere je izgnal sedem demonov (Lk 8,10).
Prav apostolski vidik Marije Magdalene zelo lepo prikazuje film Marija Magdalena, kjer sta v glavnih vlogah Marije Magdalene in Kristusa zaigrala Rooney Mara ter Joaquin Phoenix. Tukaj je še nekaj razlogov, zakaj si je film vredno ogledati.
Read more:
Kako to, da je imel Jezus toliko ženske družbe?
Marija Magdalena – netipična ženska takratnega časa
V judovskih družinah tistega časa je bilo za ženske edino normalno in pričakovano, da se bodo poročile in imele otroke. Če ženska ni spadala v te okvire in si poroke ter družine ni želela, je bila napačno razumljena, na družino pa je padla senca sramote. Tako je bilo tudi v primeru Marije, ki je prikazana kot zelo poduhovljena, namesto v zakon pa jo je “vleklo” za Kristusom.
Zelo človeška plat Kristusa
Kristus je v filmu prikazan na zelo zanimiv način. Čudeži zanj niso bili nekaj bežnega, mimogrede, kot bi tlesknil s prstom. V ljudi, ki jih je (o)zdravil, se je popolnoma vživel, kar ga je tudi izčrpalo. Prav tako ga izčrpa množica, ki dere okrog njega. Zavedanje, da se zanj bliža trpljenje in smrt, pa ga privede do solz strahu in tesnobe.
Read more:
Kolikokrat se je Jezus po vstajenju prikazal
Juda kot tragični lik
Kot je (bila) napačno razumljena Marija Magdalena, se verjetno tudi pri Judu dogaja, da nanj gledamo le na en način. Izdajalec, ki spozna svojo zmoto in si vzame življenje. Film temu ne oporeka, vendar pa Juda prikaže tudi z druge plati, kjer ga spoznamo kot tragičen lik, kar ga tudi privede do njegovega dejanja.
Estetsko dovršen
Film je čudovito posnet, prostrani kadri palestinske pokrajine pa jemljejo dih. S stališča kostumografije in maske ni mogoče očitati prav ničesar; s tega vidika je tako prepričljiv, da med gledanjem pozabimo, da gre za film, posnet leta 2018.
Po ogledu filma si lahko mnogo lažje predstavljamo, kako je bilo v Kristusovih časih videti življenje: kako so na Galilejskem jezeru lovili ribe z velikanskimi mrežami, kako so številčne družine bivale pod isto streho, kako so Jezus in njegovi učenci potovali peš vso pot od Galileje prek Samarije do Jeruzalema.
Morebitne pomanjkljivosti?
Čeprav je iz Svetega pisma jasno, da je Jezus imel med učenci več žensk (v Lukovem evangeliju lahko preberemo, da so ga spremljale Marija Magdalena, Ivana, Suzana in “veliko drugih” – Lk 8, 10), je v filmu kot njegova učenka, ki je hodila za njim, prikazana samo Marija Magdalena. Morda bi kakšen gledalec utegnil tudi pogrešati večjo kompleksnost odnosov med učenci, saj so nekateri prikazani precej anonimno, vendar je po drugi strani razumljivo, da se film ukvarja predvsem z Marijo, Jezusom in njunim globokim odnosom.
Read more:
“V kino pridejo kot ateisti in odidejo kot verniki. Govorim iz izkušnje”
Read more:
5 razlogov, zakaj si morate ogledati ta italijanski film
Read more:
Caviezel: Nadaljevanje Kristusovega pasijona bo največji film v zgodovini