Molitveni priročnik za začetnikeZlasti tisti, ki niso odraščali v Katoliški cerkvi, so lahko v zagati, ko želijo moliti, saj morda ne vedo, kaj molitev je in kako bi lahko molili.
Dobra novica je, da molitev ni nujno nekaj zahtevnega. Nasprotno, molitev je lahko zelo preprosta za vse, ki imajo odprto srce.
Katekizem Katoliške cerkve molitev opredeli kot “povzdigovanje duha k Bogu ali prošnja k Bogu za ustrezne dobrine”. (KKC 2559)
Read more:
Kako moliti? Sedem nasvetov Janeza Pavla II.
Kaj to pomeni?
Preprosto vedno, ko mislimo na Boga, molimo. Lahko je to vesela in hvaležna misel, lahko pa celo jezna. Včasih jih izražamo glasno, največkrat pa ostanejo v nas.
Molitev je v bistvu pogovor z Bogom, čeprav Božjih odgovorov pogosto ne zaznamo. V pogovoru z Njim lahko uporabljamo katerekoli besede, če so le iskrene. Na razpolago so nam “obrazci”, naučene molitve, ali pa za pogovor uporabimo spontane besede. Kakorkoli, Bog si želi predvsem resnico in pristnost.
Read more:
Štiri najnevarnejše molitve, ki jih lahko izrečete
Prosimo za dobre stvari
Ponižnost
Ključna sestavina učinkovite molitve je ponižnost. Katekizem poudarja: Kdor se ponižuje, je povišan. Ponižnost je temelj molitve. “Ne vemo, kaj naj prosimo, kakor je treba,” (Rim 8,26). “Ponižnost je priprava za prejem nezasluženega daru molitve: Človek je pred Bogom berač,” (KKC 2559).
Ne nazadnje, če ne veste, kako bi molili, za pomoč vprašajte kar Boga samega. On vas bo vodil, da boste molili z vsem srcem. In ne čakajte na jutri ali na trenutek, ko se boste počutili “sveto”. Molite zdaj, in sicer tako, da Gospodu pripovedujete o svojih čustvih, željah in strahovih.
Gospod želi biti z nami v vseh okoliščinah, molitev pa je pot, ki Mu omogoča, da je v našem življenju bolj prisoten.
Read more:
Ko ste izčrpani, molite to molitev
Read more:
Molitev, s katero lahko Gospodu izročimo svoja bremena
Read more:
Najbolj priljubljena molitev – takoj za očenašem in zdravamarijo