Pri spopadanju z najbolj neprijetnimi oblikami vsakdanjega stresa naj vam pomagajo svetnikiSvojo družino imamo radi, toda včasih stvari lahko postanejo napete tudi v najzaupnejših odnosih. Kako se torej soočati z vsakdanjim stresom in obenem ohraniti dobro počutje v svojem domu?
Osem nasvetov priljubljenih svetnikov nas lahko veliko nauči o spopadanju z negativnimi čustvi in oživljanju razrahljanih odnosov.
1. Govorite prijazno
Sv. Janez Bosko je dejal: “S prijaznimi besedami in dejanji boste osvojili vse in vsakogar.” Neverjetno je, kako le kanček prijaznosti v družini lahko ustvari skladne odnose.
Če nekdo zagreši napako, ga moramo prijazno in spodbudno opomniti, pa ne v navzočnosti drugih, temveč na štiri oči.
Read more:
Dokler boli, ne moremo odpustiti
2. Pogosto se smejte
Mati Terezija je dejala, da se “mir začne z nasmehom”. Če se pogosto smejimo, nam bo to prešlo v navado in z nasmehom bomo razbremenili tudi svoje bližnje.
Nasmeh lahko pomeni izziv, toda mati Terezija nam naroča: “Vsak dan začnite z nasmehom, tudi če ste slabo spali. Nasmeh lahko vam in vsem, ki jih tisti dan srečujete, prinese srečo.”
3. Delite potrebe
Sv. Janez Pavel II. je dejal: “Ljubezen bo kvas miru, ko bodo ljudje začutili potrebe drugih kakor svoje lastne in z njimi delili vse, kar imajo, začenši z vrednotami duha.”
Pogosto vidimo le lastne potrebe, ljudi okoli sebe pa ne upoštevamo. V družini moramo najti ravnotežje med svojimi željami in željami vseh družinskih članov. Ohranjati moramo duha občestva in se zavedati, da vsi nekaj potrebujemo, vsi pa lahko tudi nekaj ponudimo.
Read more:
Če želite biti ves dan veseli, ga začnite takole …
4. Prosite odpuščanja in hitro odpuščajte
Sv. Janez Pavel II. je rekel: “Ne izgubljajte časa za zamere. Takoj odpustite in nadaljujte ljubeči odnos. Vedno moramo odpuščati, zavedajoč se, da smo tudi sami potrebni odpuščanja.”
V mirnem domu ni prostora za prevzetnost. Ponižnost je resnica o nas samih: ob njej spoznamo svojo moč in svoje slabosti. Zavedanje lastnih slabosti nas spodbuja, da smo usmiljeni do drugih. Odpuščanje ni čustvo, ampak zavestno dejanje, ko se odpovemo sovraštvu in zla ne vračamo z zlom, se ne maščujemo, ampak se spravimo z drugimi.
5. Bodite potrpežljivi v ljubezni
Mati Terezija je rekla: “Če nekomu podarite svojo ljubezen, nikoli ne veste, ali vam bo ljubezen vračal. Tega ne pričakujte; potrpežljivo čakajte, da se ljubezen razvije v srcu te osebe, če pa se ne bo, bodite srečni, ker se je razvila v vašem.”
Vsako dejanje iskrene ljubezni prej ali slej vpliva na srce, zato jezik ljubezni, ki ga uporabljajo ljudje, ne uporablja vedno besed. Naučiti se moramo, kako čakati in prisluhniti!
Potrpežljivost prinaša mir. Za spopadanje z vsakdanjim stresom in čustveno utrujenostjo moramo vsak svoj dan napolniti z ljubeznijo. Če stvari opravljamo z ljubeznijo, vlagamo ne le vase, ampak tudi v druge in postanemo orodje miru.
Read more:
“Treba je živeti skromneje in preprosteje, stvarem reči ne”
6. Kakovostno preživljajte čas drug z drugim
Sv. Janez Pavel II. je mlade pogosto peljal v hribe ali na smučanje. Vedno se je potrudil, da se je z njimi pogovarjal, jim prisluhnil ter z njimi delil svoje izkušnje in znanje.
Koliko kakovostnega časa preživite skupaj z družino? Poskusite početi kaj novega. Pojdite na izlet ali vsaj na sprehod po okolici. S prekinitvijo dnevne rutine se boste laže spopadali z vsakdanjim stresom in se celo pogovorili o pomembnih vprašanjih na drugačen in bolj sproščen način.
Read more:
Potrebujemo vsaj osem objemov na dan. Zakaj?
7. Veliko se objemajte
Sv. Pavel je kristjane prosil, naj “pozdravijo s svetim poljubom vse brate” (1 Tes 5,26). Sveti poljub danes enačimo z objemom: to je prijazna in spoštljiva kretnja edinosti in ljubečega odnosa. Od tod izhaja tudi pozdrav miru med bogoslužjem.
Objem je znamenje miru, način pozdrava iz srca. Če ne vemo, katere besede bi uporabili, lahko objem govori namesto nas. Stisnite svoje malčke, objemite najstnike. Tudi vaš mož ali žena gotovo potrebuje objem, tudi če zanj ne prosi!
8. Vsak dan molite
Sv. Janez Pavel II. je dejal: “Prosite Boga, naj v vaš dom prinese mir. Zaupajte mu vsakdanje potrebe.”
Če želimo širiti mir, ga moramo živeti v svojem srcu in vedeti, kako zanj prositi. Bog nas nikoli ne zapusti, sploh pa ne takrat, ko se znajdemo v stiski. Prinaša nam veselje in moč, da se lahko soočamo s stresnimi razmerami.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
“Živim v nepredstavljivem udobju, čeprav marsičesa nimam”
Read more:
Staršem in otrokom so zastavili isto vprašanje. Odgovori so presenetili vse
Read more:
Sporočilo, ki ga morajo slišati vsi najstniki (in starši)