Negativno perspektivo, s katere gledate na otroka, je treba spremeniti in poiskati otrokove talente, ki ga bodo utrdili v zaupanju vaseSkoraj v vseh družinah in šolskih razredih se najde otrok, ki nekoliko izstopa in njegova dejanja niso povsem skladna s tem, kar običajno počnejo sošolci ali otroci njegove starosti. Tak je na primer otrok, ki ure in ure prebira knjige, nerodnež pri športu, otrok z govorno napako, otrok, ki ne igra tistih iger, ki se jim posvečajo drugi otroci, otrok, ki se raje druži z odraslimi, in podobno.
Če ne mara dejavnosti, pri kateri ponavadi preostali sodelujejo, se njegova drugačnost lahko spremeni v resen problem. Hitro pride do tega, da imamo v razredu t. i. slončka Dumba.
Read more:
Kratek vodič preživetja za starše najstnikov
Za kaj v resnici gre?
To je situacija, ko imamo opravka z otrokom, ki ni 100-odstotno v sozvočju z vrstniki iz njegove okolice. Slonček Dumbo je bil majcen slonček z velikimi ušesi, zaradi katerih so se vsi iz cirkusa, v katerem je živel, iz njega norčevali. Dumbo se je utapljal v žalosti, dokler ni ugotovil, da bi mu ušesa lahko služila kot krila, in je ravno zaradi tega postal zvezda.
Režiser Tim Burton trenutno snema filmsko različico te klasične Disneyjeve zgodbe. Ob tem izziva k premisleku o tem, kaj storiti, ko se tudi sami znajdemo v podobni situaciji, predvsem v šoli ali v družini.
Read more:
Kako lahko mame hčeram pomagajo do zdrave samopodobe
To so drugačni otroci
“Pojav Dumbo” so posebni otroci, kar od vzgojiteljev zahteva drugačen pogled. Treba je znati preseči njihove posebnosti in odkriti njihove močne točke.
Maria Zabay, novinarka in avtorica knjige Todos contra el bullying (Vsi proti vrstniškemu nasilju), v njej podaja navodila, kako naj drugačni otroci ne postanejo žrtve maltretiranja.
Morda je v ozadju otroka, ki mu športne dejavnosti ne ležijo, velik matematični um. Mogoče ima otrok, ki se navdušuje nad rovkami, izjemno umetniško roko ali je pravi mali filozof.
Zgodba Hansa Christiana Andersena, Grdi raček, govori o račku, čigar videz ni posebej prikupen, a čas se izkaže, da gre v resnici za laboda. To je univerzalna zgodba, ki se ponavlja skozi stoletja, zgodba o učencu, ki je imel malo spretnosti na enem področju, a je postal genij na drugem.
Read more:
Zakaj je tako pomembno, da otrokom beremo pravljice?
Nasvet za starše in učitelje
“Opogumljajte jih in jim pomagajte, da spoznajo druge – njim podobne – otroke. Te posebne otroke je treba opogumljati. Odkriti moramo tiste njihove plati, kjer so močni. In moramo doseči to, da se družijo z otroki z enakimi sposobnosti, na primer če nekemu otroku nogomet ni všeč, všeč pa mu je šah ali plavanje, poiščite združenje ali klub, v katerem se bo lahko zabaval in tekmoval s sovrstniki. Otroci, ki imajo precej možnosti, da se jim vrstniki posmehujejo ali jih zaničujejo, lahko na ta način odkrijejo, da imajo oni pač druge močne točke,” pravi Maria Zabay.
V omenjenem procesu je bistveno, da otrok čuti, da je ljubljen tak, kakršen je, da lahko verjame vase, ker vidi, da njegovi starši in sorojenci zaupajo vanj. Poleg njegovih učiteljev, seveda.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Maja Pintarič.
Read more:
Odlična tehnika, ki bo otrokom pomagala uravnavati čustva
Read more:
Pustite, da je otrokom kdaj tudi neprijetno. Zakaj?
Read more:
Kaj reči otroku, ki ne zna izgubljati?