Veste, kaj je ciborij ali patena? Poznaš razliko med palo, purifikatorijem in korporalom? Kaj pa bi bila piksida? Oglej si fotografijo in se navduši nad katoliško liturgijo!
Omogočite delovanje Aleteie tudi v prihodnje in nas podprite. Naša prihodnost bo tudi vaša.
Izjemno liturgično bogastvo Cerkve je vidna stran katoliškega češčenja, v katerem Bogu dajemo v dar svoje srce, misli, duha in telo.
“Telesnost” katoliške vere je ena njenih najbolj fascinantnih plati, saj nas spominja, da je Bog, ki je čisti duh, prisoten v svojem stvarstvu. Predvsem ne moremo pozabiti, da se je Bog učlovečil – da je postal Človek, postal materija skupaj z nami. Obenem On dela v zgodovini in je postavil vidna znamenja svoje milosti – zakramente.
Materialni vidik naše vere skupaj z nematerialnim, duhovnim, bogati in omogoča naše doživljanje božjega in svetega. Izraža Boga in našo vez z Njim prek lepote sakralne arhitekture, slik in kipov, knjig, relikvij, zakramentalov (blagoslovljena voda, različni blagoslovi) in vseh čudovitih predmetov ter bogoslužnih oblačil.
V fotogaleriji si oglejte nekaj predmetov, ki se jih uporablja pri sveti maši. Opis ob fotografiji vam bo pomagal, da bolje spoznate bogastvo bogoslužja.
Hostija je nekvašen kruh, pripravljen iz pšenice. V trenutku posvetitve postane Kristusovo telo. Veliko hostijo zaužije duhovnik, ki daruje sveto mašo, majhne pa se deli vernikom.
Kelih je posebej dragocen, saj je v njem med sveto mašo kri Jezusa Kristusa.
Patena je ploščata in okrogla posoda, ki po obliki spominja na krožniček. Med sveto mašo je na njej velika hostija. Obstajajo tudi globlje patene, v katerih je prostor tudi za majhne hostije. Vrsta patene je tudi obhajilna patena, ki ima ročaj. Uporablja se jo pri delitvi svetega obhajila – ministrant jo drži in preprečuje, da bi posvečena hostija padla na tla ali da bi se izgubil kak košček Najsvetejšega.
Purifikatorij je majhen podolgovat prtič, ki se uporablja za čiščenje liturgičnih posod, v katerih so bile prej posvečene hostije ali Kristusova Kri. Posode duhovniki vedno skrbno očistijo, da se ne bi izgubil niti najmanjši delček najsvetejšega zakramenta.
Korporal – ime prihaja iz latinske besede corpus, ki pomeni telo. Kvadratni prtič je zložen trikrat vzdolž in trikrat počez. Razgrne se ga na oltarju in nanj položi pateno, kelih in ciborij – vse, kar vsebuje Najsvetejše.
Pala – z njo varujemo Najsvetejšo Kri. Je kvadratne oblike in se uporablja za pokrivanje keliha med sveto mašo, da vanj ne zaidejo prah ali žuželke.
Velum za kelih – prtič, s katerim se pokrije kelih, ki je pripravljen za sveto mašo, na katerem sta že pala in purifikatorij. Barva je odvisna od bogoslužne barve dneva in je zato vedno v isti barvi kot mašni plašč. Nanj se položi še burza – kvadratna trda torbica, v kateri je spravljen korporal. Uporaba veluma in burze ni obvezna. Oba pa služita kot opomin, da je to, kar skrivata, namenjeno za največjo skrivnost in posebej sveto.
Ciborij je bogoslužna posoda, podobna kelihu, a ima širšo kupo in pokrov. V njem se hrani majhne posvečene hostije za obhajilo vernikov.
Velum za ciborij – je posebno pokrivalo bele barve, s katerim se pokrije ciborij, ko so v njem posvečene hostije. Če hostije v ciboriju niso posvečene, se ga z velumom ne pokriva.
Vrčki – v njih sta vino in voda pripravljena za daritev, umivanje duhovnikovih rok in svetih posod.
Lavabo je majhna platnena brisačka, s katero si duhovnik pri darovanju obriše roke, ki si jih je prej v znamenje prošnje za očiščenje od grehov umil z vodo.
Piksida je majhna posodica s pokrovčkom, ki služi za hranjenje posvečenih hostij in prinašanje obhajila bolnikom, ki v cerkev ne morejo priti. Kot druge bogoslužne posode je tudi piksida zlata ali pozlačena, saj s tem hočemo pokazati, da je za nas Jezusova prisotnost med nami nekaj izjemnega.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila poljska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Rok Pogačnik.