Kljub kritikam sta zakonca sledila svojemu srcu in zdaj pripovedujeta o lepoti zakonske zvezeMaryanne in Tommy Pilling letos praznujeta 23. obletnico poroke. Ko sta izmenjala poročne zaobljube, sta bila prvi par z Downovim sindromom, ki je sklenil zakrament svetega zakona. Deležna sta bila številnih kritik in napovedi, da njuna zveza ne bo prav dolgo trajala. Zakonca pa sta danes srečnejša kot kdajkoli, za kar se lahko zahvalita svojemu skrivnostnemu receptu za srečo in predvsem podpori ljubeče družine in skupnosti.
“Zdel se mi je zelo čeden in prikupen.”
Prvič sta se srečala pred več kot 24 leti, ko sta delala v kuhinji zavoda, ki skrbi za odrasle s specifičnimi učnimi težavami. Bila je ljubezen na prvi pogled. Vznemirjena Maryanne je v pogovoru za britanske medije povedala: “Še nikoli v življenju nisem bila srečnejša. Zdel se mi je zelo čeden in prikupen.” Šla sta na prvi zmenek in to je bilo to. “Tommy je name naredil resnično dober vtis,” se spominja Maryanne.
Tudi Tommy se je zaljubil in po poldrugem letu zmenkov se je odločil, da bo svoje 13 let mlajše dekle prosil za roko. Dejstvo, da ni imel denarja za prstan, ga ni odvrnilo od njegove namere in pomislil je celo na to, da bi ga kupil kar na prodajnem avtomatu. K sreči je Maryannina mama izvedela za njegove načrte in skupaj sta se odpravila po nakupih v zlatarno. Ko je Tommy naposled zasnubil Maryanne, je ta kar “poskočila od veselja”.
Read more:
Izstop iz mehurčka: življenje z otrokom, ki ima Downov sindrom
Nasprotovanja
Par se je poročil v Marijini cerkvi v angleškem mestu Southend, medtem ko so nanju z vseh strani deževale kritike, da ljudje z Downovim sindromom ne bi smeli sklepati zakonske zveze. Na pomoč jima je priskočila Maryannina družina in par podprla v njuni odločitvi. Maryannina sestra Lindi je poudarila: “Z ljubeznijo je vse mogoče in za nikogar ne bi smelo biti omejitev ne glede na okoliščine.”
Po poroki sta se zakonca najprej preselila k Maryannini mami, nato pa sta si nasproti njenega doma uredila svoje stanovanje. Čeprav vsak dan potrebujeta pomoč, imata kot mnogi drugi pari veliko skupnih konjičkov: rada kuhata, igrata golf ali pa se odpravita na bowling.
Tommy nima svoje družine in ženini sorodniki z veseljem skrbijo tudi zanj. Potem ko je nekaj časa preživel v bolnišnici, sta se skupaj z Maryanne preselila nazaj k njeni mami, kjer so se mu tri tedne še skrbneje posvečali. Kot je pojasnila Maryannina sestra, je njuna mama neizmeren vir podpore paru od prvega dne dalje. Brez dvoma je k uspehu njunega zakona pripomogla tudi materinska ljubezen.
Read more:
Ali bo otrok z downovim sindromom motil delo v skupini v vrtcu?
Zaljubljena kot prvi dan
Zelo očitno je, da ima tudi Lindi sestro in svaka neizmerno rada in z veseljem poskrbi zanju. Ureja njun Facebook profil in objavlja fotografije, na katerih sta zakonca še vedno videti zaljubljena kot prvi dan. Lindi želi svetu v navdih posredovati to čudovito zgodbo o svoji sestri, ki živi tako polno in radostno življenje – zgolj ogled fotografij zadošča, da ji verjamemo!
V čem je torej njuna skrivnost? Kako jima je uspelo ohraniti zakon, ko pa toliko drugih razpade? Lindi je prepričana, da za to obstajata dva preprosta razloga: “Nikoli nič ne skrivata drug pred drugim. Ljubita se z vsem srcem in sta drug z drugim iskrena.” Seveda tudi pomaga, da je Maryannina zgovornost uravnotežena s Tommyjevo zadržanostjo.
Kar zadeva njune načrte za prihodnost, je letošnje leto za Tommyja posebej pomembno, saj je na svetovni dan Downovega sindroma (21. marca, op. prev.) praznoval 60. rojstni dan. Praznoval ga je skupaj z družino in prijatelji. Zakonca še naprej kljubujeta kritikam na svoj račun in uživata v odnosu, ki ju izpolnjuje. Želimo jima še veliko srečnih in ljubezni polnih let!
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
Spoznajte dekle z Downovim sindromom, ki ruši vse stereotipe
Read more:
“Ali na tem svetu res ni prostora za nas?”
Read more:
“Če bi res razumeli, kaj ta odločitev pomeni, se zanjo ne bi odločili”