separateurCreated with Sketch.

“Unplugged” poroka? Postaja vse bolj priljubljena

ŚLUB
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Magdalena Galek - published on 05/06/18
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Bo nova moda vrnila čar in dobre manire v tako pomemben obred, kot je sklenitev zakramenta svetega zakona?Zagotovo ste med bralci Aleteie tudi tisti, ki se še spominjate rojstnih dni ali drugih družinskih praznovanj, na katerih je bil za fotografiranje zadolžen najet fotograf ali eden od stricev. Danes ima svoj fotoaparat vsak – v svojem pametnem telefonu. In žal ima to vse slabši vpliv na preživljanje slavja: na potek, pa tudi na spomine, ki jih odnesemo s takšnih praznovanj.

V angleško govorečih deželah svatje vse pogosteje dobivajo vabila na poroko, na katerih se znajde tudi besedica unplugged. Poznamo jo s koncertov, kjer se ne uporablja ojačevalcev zvoka in ozvočenja, da tako nastane bolj naravna, magična in družinska atmosfera. Preneseno v okolje poročne romantike to pomeni: zaročenca povabljene naprošata, da telefonov ne nosijo v cerkev.


WEDDING,COUPLE,LOVE
Read more:
Najbolj čudna in hkrati najboljša želja za mladoporočenca

Najprej: molitev

Zaradi molitve se zberemo v cerkvi in ne v fotografskem studiu ali na gozdni jasi. Slavimo Boga in se mu zahvaljujemo za ljubezen. Prosimo Svetega Duha za mladoporočenca. Fotografiranje predstavlja resno oviro, da bi bili tukaj in zdaj – v pravem duhovnem razpoloženju.

Opazite, kdaj pravzaprav sežete po telefonu, da bi fotografirali? Ko čutite zares močna čustva – navdušenje nad obleko neveste ali ko par izreka poročno obljubo – ganjenost stiska vaše srce, vi pa stiskate telefon in vse to gledate na zaslončku svojega pametnega telefona. Vez med vami in njima je v tem trenutku oslabljena zaradi elektronskega vsiljivca.

Ko telefon ostane doma, v avtomobilu ali je preprosto izklopljen (ne utišan ali v načinu “letenje” – IZKLOPLJEN), ni skušnjave, da bi se odtrgali od tega čudovitega dogajanja.

In potem se lahko spominjamo, kako je v resnici bilo in ne kako smo fotografirali.


COUPLE AGATA IN GAŠPER HREN
Read more:
Zakaj bi se vzdržali spolnosti pred poroko?

Drugič: skupnost

Na porokah se običajno zbere skupina ljudi – družina, prijatelji, znanci, sodelavci, mladinske skupine iz domačih župnij … Tam niste zbrani slučajno in v tistem trenutku ste povezani z duhovnimi vezmi. Ko poslušate evangelij, izpovedujete vero, spremljate poročni zaobljubi, je potrebna zbranost. Ko potem nekdo nad glave navzočih slavnostno dvigne svoj telefon, sacrum (občutek za sveto) v trenutku oslabi.

Obenem to, da tam nisi sam, pomeni, da lahko tvoje fotografiranje nekoga zmoti, ko skuša moliti. Neredko je to lahko duhovnik, ki mu je gotovo težko pridigati, ko vidi, da ljudje medtem počnejo vse drugo. Morda se splača iz bratske ljubezni malo potrpeti in pustiti telefon pri miru, da se lahko drugi zberejo in sledijo liturgiji.

wedding-1353829_960_720

pixabay

Tretjič: Imamo fotografa!

In še en pomemben razlog, zaradi katerega naj pametni telefon osamljen obleži v torbici. Zaročenca navadno naročita profesionalnega fotografa, čigar naloga je, da pomemben trenutek tudi ovekoveči. Vse pogosteje imajo fotografi s svojim delom kar nekaj težav, saj njihovi klienti (torej vaši znanci, sestra in njen zaročenec, vaši otroci …) hočejo lepe portrete svojih gostov, a tak trenutek težko ujamejo. Vsaj nekdo v kadru pač takrat mora pred svojim lepim obrazom držati telefon.

Zaročenci pogosto naročijo fotografu, v katerem trenutku želijo fotografiranje; kje in kako jih mora ujeti v objektiv. To so povsem konkretne situacije, kot na primer poročna zaobljuba, znak miru, poljub … Dogaja se, da fotograf ne more narediti dobre fotografije, saj so mu na poti prav svatje in njihovi telefoni! Ne bodi eden izmed njih. Pomagajte fotografu in pustite telefon v žepu.


QUEEN VICTORIA
Read more:
Oglejte si kraljeve poročne obleke skozi zgodovino

Četrtič: preprosto bodi

Cerkvene poroke se udeležijo tudi osebe, ki so bile zadnjič v cerkvi na svojem krstu, prvem svetem obhajilu ali pa nikoli. In ponavadi ne vedo, za kaj gre. Lahko se pojavi zadrega in skušnjava, da bi fotografirali in tako zakrinkali občutek nelagodja. Če ste ena takšnih oseb, naj vam prišepnem – nič vam ni treba. Samo bodite tam.

To, kar je najlepše, najboljše in najpomembnejše, kar lahko podarite mladoporočencema na dan njune poroke, je vaša prisotnost, iskreno doživljanje in da najdragocenejši spomini ne ostanejo na naših karticah, ampak v naših srcih. Za fotografsko dokumentacijo pa bo odlično poskrbel najeti fotograf.

 

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila poljska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Rok Pogačnik.


WEDDING
Read more:
7 stvari, ki bi jih moral pred poroko izkusiti vsak par


RANDKA W DOMU
Read more:
Poročiti se ali le “vseliti se”?


ELIZABETH PHILIP
Read more:
7 naukov uspešnega zakona kraljice Elizabete II. in princa Filipa

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Tags:
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.