“Veliko je vdov, mnoge ženske so bile, preden so dobile to delo, ki jim ga nudimo, prostitutke, številne so podhranjene”Slovenska karitas ima razvejano dejavnost pomoči, tudi v Afriki. Njena sodelavka Jana Lampe se je pred kratkim vrnila iz Burundija in Ruande, kjer se je srečala z misijonarji, misijonarkami, tistimi, ki zdaj hvaležno žanjejo sadove pomoči, in onimi, ki jo še potrebujejo.
V omenjenih državah imajo standard, ki si ga v Sloveniji ne predstavljamo. Dnevno zaslužijo približno evro na osebo. Številni so lačni. Slovenska karitas podpira okrog 300 družin na sedmih misijonih.
Read more:
Pogumni slovenski misijonar, ki so ga Indijanci poimenovali Dobro srce
Read more:
Američan, ki se je prelevil v slovenskega misijonarja
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=FmOI5rJMVic&w=560&h=315]
“Veliko je vdov, mnoge ženske so bile, preden so dobile to delo, ki jim ga nudimo, prostitutke, številne so podhranjene. Zdaj imajo vsak dan hrano, otroci lahko gredo v šolo, tudi invalidni. Žena, katere mož je bil v zaporu, je bila popolnoma izključena. Sestre so jo vključile, druge ženske so jo sprejele in pomagale zgraditi hišo in jo tolažile, ko ji je umrl otrok. Bolje je poskrbljeno za zdravstveno oskrbo,” pripoveduje Jana.
Za srce Afrike
Za srce Afrike je akcija, ki v sodelovanju z misijonarji poteka že 12 let: “Gre za trajnostno naravnane projekte. Zgradili oziroma obnovili smo sedem šol in vrtec, štiri zdravstvene centre, dve porodnišnici, deset večjih vodnjakov.” Vse to na območju, kjer je naseljenih četrt milijona ljudi. Eden zadnjih projektov, ki nastaja skupaj z ministrstvom za zunanje zadeve, je povezan s kozami. Da bi izboljšale kmetijsko dejavnost, jih bo dobilo 600 družin.
Afriški utrinki:
Read more:
“Jokal sem le dvakrat: ob filmu Misijon in ko sem spoznal papeža”
Read more:
Še neslišane zgodbe o najslavnejšem slovenskem misijonarju
Šola in obrok
Pomoč iz Slovenije vsakodnevno lajša življenje ljudem. “Ko sem prišla v šolo v Kiguhu (v Burundiju, op. a.), ki smo jo obnavljali lani, mi je učitelj dejal, kako so veseli, da jim streha ne pušča več,” nadaljuje Jana.
Srečala se je z ženami, ki so rodile v porodnišnicah, ki so jih gradili ob podpori ministrstva za zunanje zadeve, Misijonskega središča Slovenije in Slovenske karitas. Zdravstveni centri nudijo dobro oskrbo, tudi za revne.
“Zelo sem vesela, ko vidim, kako kakovosten je pouk pri misijonarjih. Učenci dobijo obrok hrane, česar v javnih šolah ni. V zdravstvenih centrih tudi zelo dobro delajo, kar mi potrjuje zaposleni kader. Številna življenja so bila rešena s slovensko pomočjo. Velika zahvala vsem, ki pomagate,” sklene Jana Lampe.
Read more:
Pred dobrim letom je razmišljal o koncu kariere, zdaj je osvojil Evropo
Read more:
Plemič irskega rodu, ki je Slovencem omogočil razcvet
Read more:
Krava bolje razloži katoliške redove kot večina učbenikov
Read more:
Mož, ki večino leta stanuje v svojem bivaku pod Triglavom