Slovenska pristava (p)oživlja kulturo med Slovenci v ClevelanduHarpersfield v Ohiu je močno žarišče slovenstva v ZDA. Tam se številne generacije zbirajo na Slovenski pristavi, ki oživlja in poživlja kulturo, tradicijo, običaje in jezik med tamkaj živečimi Slovenci. Zgodba s pristavo sega v začetek 60. let, ko je Hinko Lobe s somišljeniki iskal kraj, kjer bi se srečevali, družili, počitnikovali, praznovali …
Read more:
Ob 70. obletnici prihoda v Argentino so Slovenci poromali k Mariji
Read more:
Poglejte, kakšen sprejem so slovenskima duhovnikoma pripravili pri Petru Opeki
Žepi so bili bolj prazni, posestvo je bilo v ne ravno navdušujočem stanju. Nečesa pa je bilo v izobilju: volje. Slovenska skupnost je povezanost še enkrat potrdila z denarnimi prispevki. Delovnih rok, ki so na pristavi namesto sproščujočih izletov pomagale ob koncu tedna, je bilo vse več. Pridruževali so se ljudje vseh stanov in poklicev.
Poslopja so dobivala vse bolj urejeno podobo. Bazen za športno udejstvovanje in kapela za duhovno povezanost sta bila med prvimi projekti. Oba sta v desetletjih doživela temeljito prenovo.
Read more:
Slovenski orjak, ki je navduševal množice
Read more:
Umrl največji slovenski industrialec
Read more:
“Človek je obdarjen toliko, kolikor iz srca privošči drugim”
Pristava je rasla v vseh smislih, leta 2011 je praznovala abrahama. Zdaj je središče vseh generacij Slovencev v ZDA, od dojenčkov do gospodov in dam v tretjem življenjskem obdobju. Letno gosti do 26 prireditev. Roko si podajajo kultura, šport, nastopi različnih skupin, praznovanja … “To te navda s prepričanjem, da nas ne bodo pokopali. Nas bodo, slovenstva pa ne. To bo šlo naprej,” je nad slovenskim duhom, ki veje iz vsakega koščka posestva, navdušen inovator Edi Gobec.
O Slovenski pristavi je bil pred kratkim posnet tudi predstavitveni film, ki ga je režiral David Sipoš.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=3cZG4nsNYl8&w=560&h=315]
Simbol povezanosti
Posnetki so nastali lani poleti, ko je David slovensko skupnost obiskal skupaj z Martinom Nahtigalom. “Pristava simbolizira povezanost teh ljudi s Slovenijo. V ZDA so prišli z raznih koncev, tam so si ustvarili svojo Slovenijo, ki so jo pogrešali,” pravi mladi režiser.
“Gre za simbol slovenstva, ki povezuje ljudi. Slovenci so razpršeni, razseljeni po Clevelandu. Pristava pa je mala Slovenija. Tam se pleše slovenske plese, je se slovensko hrano, govori se o Sloveniji. Prepričan sem, da bodo tja tudi v prihodnje prihajali tudi mladi in prek kulture ohranjali zavest o slovenstvu in Sloveniji. Vsakodnevno živijo ameriško življenje s službo in vsem ostalim. Pristava je tista, prek katere lahko gredo v Slovenijo, četudi ne potujejo čez ocean,” je dejal Sipoš ob svojem namigu, da to ni zadnji film o Slovencih v Clevelandu.
Read more:
Še en velikan, ki je ostal v senci slovenske zgodovine
Read more:
Umrl največji slovenski industrialec
Read more:
Slovenske volitve: od napadov na uršulinke do dirk z enim konjem