Prvi trenutki medosebnih stikov so ključnega pomena. Izkoristite priložnost, da bodo resnično uspešniPravijo, da se prvega vtisa nikoli ne pozabi. In na splošno velja, da je potrebno vložiti veliko truda, da bi popravili slab prvi vtis. Zaradi slabega začetka sicer ne bomo trajno ožigosani, vendar je situacijo težje obrniti v pravo smer.
Zato je pomembno, da sledimo osnovnim nasvetom, ki nam bodo v pomoč pri ustvarjanju dobrih začetnih vtisov. Vse je v naših rokah: le zamisliti si moramo podobo, ki jo želimo predstaviti, in si prizadevati, da jo dosežemo, ob tem pa moramo biti pozorni na določene podrobnosti:
1. Priprava
Če gre za vnaprej dogovorjeno srečanje ali sestanek, se nanj pripravimo. Poskrbimo za temeljne podrobnosti: s kom se bomo srečali, kaj imamo skupnega s to osebo in podobno. Če smo povabljeni na kosilo ali večerjo, s seboj prinesimo nekaj, kar gostitelju sporoča: “Mislil sem nate.”
Read more:
Zakaj katoličani ne znajo hoditi na zmenke?
2. Nasmeh
Vedno se predstavljajmo s svojim najlepšim nasmehom na obrazu, kajti nasmeh ima moč, da gane do srca, spravi v dobro voljo in sprosti napetost.
Read more:
Želite uspešno rešiti konflikt? Sledite tem 10 smernicam
3. Utrujenost pustimo doma
Če smo utrujeni in/ali pod stresom, bo bolje, da spijemo skodelico kave, da si povrnemo malce energije. Nič bolj ne odbija kakor človek, ki na srečanje pride z dolgim obrazom in utrujenega duha.
4. Poskrbimo za svoj videz
Oprhajmo se, si uredimo pričesko in se lepo oblecimo. Nobene potrebe ni, da gremo k frizerju ali da nosimo priznano znamko oblačil, nujno pa je, da priložnosti primerno pokažemo dober okus. S svojim načinom predstavljanja v javnosti pokažemo spoštovanje do sebe in drugih.
Read more:
Šest korakov, da vaš prvi zmenek ne bo tudi zadnji
5. Bodi to, kar si
Nepristne ljudi se zlahka opazi. Zato se predstavimo na pristen in iskren način, ne prizadevajmo si, da bi bili podobni komu drugemu.
6. Diskretnost
Preprosto in tekoče spregovorimo o preudarnih temah in vse bo v redu. Izognimo se nepotrebnemu klepetu, prav tako pa ne smemo biti preveč molčeči. In brez širokoustenja ali lažne skromnosti!
Read more:
“Okolica iz samskih dela problem”
7. Prisluhnimo!
To je ključnega pomena. Osebi, s katero se pogovarjamo, glejmo v oči in pokažimo zanimanje zanjo. Stojimo pred neznanim človekom, ki ima gotovo zanimive zamisli ali pozna kakšno privlačno zgodbo.
8. Odložimo telefon
Še posebej prvih deset minut srečanja. Ne pozabimo, da je tisti trenutek najpomembnejša oseba iz mesa in kosti, ki stoji pred nami. Vsi posvečamo svoj čas stvarem, ki jih imamo radi in jih cenimo, in če bomo tej osebi naklonili svojo pozornost, bomo s tem izkazali vljudnost in spoštovanje.
Read more:
Zakaj zamujamo?
9. Bodimo točni
Točnost je lepa čednost — in vrednota za vsakega človeka. Naj nas nikoli nihče ne čaka. Z zamujanjem kažemo veliko nespoštovanje, zato zares poskrbimo, da bomo točni.
10. Bodimo pozorni na govorico telesa
Govorica telesa lahko izraža samozaupanje, zato naj bo naš pogled v sogovornikove oči vedno umirjen. Pristni, iskreni ljudje med pogovorom gledajo sogovorniku v oči. Stojmo pokončno, stopajmo odločno. Ne pozabimo, da nebesedno sporazumevanje predstavlja skoraj 70 odstotkov medosebnih stikov.
11. Postavljajmo dobra vprašanja
Postavljajmo razumna vprašanja, ki izkazujejo pristno zanimanje za sogovornika, in prisluhnimo njegovi zgodbi. Naj večino časa govori druga oseba, saj si bo tako zapomnila, da se je z nami odlično pogovarjati.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
Z eno preprosto besedo lahko spremenite življenje mimoidočemu
Read more:
Trenutki, ure, dnevi otroške muhavosti? Tu je čarobno vprašanje, ki jo bo pregnalo
Read more:
Ženske, veste, kaj je tisto, po čemer v odnosu hrepenijo moški?