Najprej moram poudariti, da sva ta članek sestavila skupaj z možem, tako da tudi del s “taščo” drži. In druga opomba pred branjem je ta, da je nastalo besedilo pregledala moja mama, tako da je vse napisano resnično in potrjeno
Nekaj najinih prijateljev nama je potožilo, da imajo težave z mamami in taščami. Od prepirov, ki so plod medgeneracijskih razlik, do vmešavanja v vzgojo, nepotrebnih komentarjev in nasvetov, za katere niso prosili. Po teh pogovorih se vsakič znova zaveva, da je nama “prav fajn”. Zavedava se, da imava neizmerno srečo, da lahko koristiva vse prednosti skupnega življenja, hkrati pa se lahko kadarkoli umaknemo v intimo svojega stanovanja in živimo “po svoje”.
1. Varstvo na poziv
Od hitrega skoka na tržnico pa do dveurnega fitnesa in večerne zakonske skupine, ki se zavleče pozno v noč. Najina otroka sta rada pri babici in brez slabe vesti ju pustiva v njenem varstvu. Veva, da bo zanju dobro poskrbljeno. Ne obremenjujeva se, ker ji zaupava. In veva, da v tem “delu” tudi ona uživa.
Read more:
Ko bi ji tašča z veseljem prisolila dve okrog ušes, jo je objela in pomirila
2. Jutranje poležavanje
Pride dan, ko bi človek malo dlje spal, sploh če so otroci ponoči jokali in bi s težavo skupaj “napraskal” tistih šest uric spanja. Takrat sva neskončno hvaležna, da ona zjutraj zgodaj vstane in z veseljem vzame otroka na “jutranje crkljanje”.
Odkar naša mulca prespita celo noč – sedaj že sama – se (ne)slišno odpravita v njeno stanovanje in dobita zajtrk. Včasih jo tudi vržeta iz postelje, pa se le redko pritoži. Ja, ko pišem tole točko, se zavedam, da sva se razvadila.
3. Kuhinja pri babici
Ne poznam človeka, ki mu kdaj pa kdaj ne bi ustrezalo, da nekdo namesto njega skuha kosilo, ga postreže in na koncu tudi pospravi in pomije kuhinjo. Midva vsekakor sodiva med te “uživače”. Na delovno soboto ali deževno nedeljo ‒ kosilo pri babici se prileže!
4. Nepretrgana molitev
Naša mami je tiste vrste gospa, ki nepretrgoma moli. Ko ve, da gremo z mlajšim k zdravniku, ko se odpeljemo na počitnice, ko iščemo novo službo, ko izve, da so naši prijatelji v težavah … Veva, da nikoli ne pozabi in vedno moli za naju, za njene vnuke in vse, ki so nam blizu. In za to sva ji neizmerno hvaležna!
5. Srede in sobote
To sta dneva v tednu, ko pri nas dovolimo gledati risanke. Ali drugače povedano, to sta dneva v tednu, ko mami reče: “Pejta dol k Marinci, danes je sreda!” In mulca odhlačata po stopnicah, odpreta vrata v njeno stanovanje in zasliši se: “Danes je sleda, mami dovoli lisanke!” Zame pa to predstavlja čas, ko lahko kaj koristnega naredim, recimo, pišem ta članek.
Read more:
Zakaj je odnos med taščo in snaho tako “zapleten”?
6. Vsaj kaj nam zraste in dozori na zelenjavnem vrtu
Posadiva midva, s tem imava veliko veselje, pleve pa ona! Še dobro, ker jemo pa vsi radi.
7. Rent-a-car
Z našim življenjskim slogom se večkrat zgodi, da en avto v družini ni dovolj. In življenje z babico je zato veliko lažje, sploh če ona velikodušno posodi svoj avto in ne tečnari, če so zadaj vedno nameščeni otroški sedeži, na vratih in po tleh pa prstni odtisi otrok in drobtinice. Ni kaj, takšna babica je zakon!
Read more:
Zgodilo se je nenadoma, “bolelo me je, kot bi me nekdo razsekal na tisoč delov”
8. “Zastonj” v hiši
Ko sva se soočila s stanovanjskim problemom, sva imela na dlani dve rešitvi: Ali si urediti stanovanje v hiši moje mame ali pa se podati v zidavo lastne hišice. V najemniško stanovanje nisva želela. Če bi se odločili za najem ali zidavo hišice, jaz vsekakor ne bi mogla ostati doma, ker enostavno ne bi “prišli skozi”. In ker sva videla, da se v resnici da lepo sobivati, sva se odločila za to.
Seveda, tudi hišo je potrebno obnavljati in vzdrževati, pa vendar za to kvadraturo in velik vrt nisva potrebovala začetne investicije in v stanovanju v naši hiški lahko lepo živimo. Preprosto, a vendar z vsem, kar potrebujemo in še malce več. Bogu hvala!
9. Babičina vzgoja
Vsaka družina ima svoja pravila, v vrtcu so drugačna, pri verouku spet drugačna in, kakopak, pri babici tudi. Zato sva hvaležna za pestrost babičine vzgoje, ki se vsekakor razlikuje od najine. Seveda, kdaj pa kdaj zamižim na obe očesi, ko otroka s polnimi usti bonbonov prideta domov. In vidim svojo mamo, kako se – dobesedno – ugrizne v jezik, da mi ne bi delila nasvetov, ko se pripeti kakšna za vzgojo primerna situacija.
10. Spoštovanje
In ne nazadnje se v sobivanju s taščo oziroma mamo vsi učimo medsebojnega spoštovanja. Od spoštovanja zasebnosti do spoštovanja “čudaških” življenjskih odločitev. Da ne bo zvenelo vse tako idealno, seveda se tudi mi prepiramo, na glas iščemo rešitve in mnenja se krešejo. Ampak pestrost bivanja pod isto streho nas povezuje, spoštovanje pa poskrbi, da je bivati skupaj vsem prijetno in v veselje.
Vir: Družina in življenje, diz.si
Read more:
Ženske, veste, kaj je tisto, po čemer v odnosu hrepenijo moški?
Read more:
Štirje znaki, ki vam bodo pomagali prepoznati toksičen odnos