Čeprav so skušali dokazati drugače, je ameriška raziskava pokazala, da je od vseh družinskih vezi vez med materjo in hčerjo najmočnejšaPri psiholoških raziskavah odraslih in otrok se najbolj poudarja posameznikovo povezanost z družino. Ameriški raziskovalci so se odločili, da bodo podrobneje preučili vsako izmed družinskih vezi.
Namen študije, o kateri je obsežno pisal tednik Journal of Neuroscience, je bil dokazati, da se nekatere patološke bolezni prenašajo v družini. Pokazalo se je, da se motnje še posebej prenašajo z mater na hčere, s čimer so dokazali posebno vez, ki jih druži, in ki bi lahko marsikaj pojasnila.
Read more:
Mama: Pri nas doma ne kričimo!
Podrobnosti raziskave o družinskih vezeh
Kalifornijski raziskovalci so najprej izbrali 35 zdravih družin brez nevroloških ali psihiatričnih motenj, ki ne beležijo jemanja močnih zdravil ali drog, ki nimajo kontraindikacij za pregled z magnetno resonanco (IRM). S pomočjo analiziranja vseh sodelujočih v raziskavi posebej, je strokovnjakom uspelo ustvariti “zemljevid” možganov.
Z analizo različnih odzivnih področij in vedenjskimi testi so prišli do zanimivih odkritij. Obravnavali so različne vezi: oče – hči, oče – sin, mama – sin, mama – hči in sicer v enakem številu. Namen raziskave je bil predvsem razumeti, zakaj se depresija in vedenjske motnje očitno prenašajo znotraj družine, še posebej z mater na hčere.
Read more:
Zakaj ne bi smeli siliti otrok, da se opravičijo
Zanimivi izsledki
Raziskava je pokazala slednje: matere in hčere imajo enako anatomijo dela možganov, ki upravlja čustva. Podobnost seveda najdemo tudi med mamo in sinom, očetom in sinom in očetom in hčerjo. Vendar je med mamo in hčerjo podobnost tako velika, da stvari čutijo na enak način in da sta podvrženi enakim patologijam.
Večje medsebojno razumevanje
Dobra novica je ta, da na svetu obstaja nekdo, ki vas je sposoben popolnoma razumeti. Podobnost v sivih celicah med materjo in hčerjo je vir boljšega medsebojnega razumevanja. Mame so bolj sposobne prepoznati in tolmačiti hčerina čustva in obratno. Zato so včasih odnosi med materjo in hčerjo težji oz. zahtevnejši, ker sta si na čustveni ravni preveč blizu.
Raziskava je odprla vrata za vrsto novih raziskav, ki bi lahko obravnavale osebe z različnimi patologijami, na večjem družinskem vzorcu … Za zdaj pa lahko tudi znanstveno pojasnimo, zakaj naše mame – tudi ko odrastemo – ostajajo osebe, ki se jim lahko najbolj zaupamo in z njimi delimo marsikaj iz našega življenja.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila francoska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Read more:
Oče mora biti tudi zoprn, ker pri otrocih ne zbira všečkov
Read more:
Če bi svojim prijateljem lahko dal en sam nasvet, bi jim svetoval tole