Najstniki so kot malčki. Potrebujejo pozitivno čustveno vez in trdne mejePodobno kot pri dveletnem malčku se tudi pri 12 let starem fantu ali dekletu zgodi preobrat v vedenju. Dramatičen preobrat.
Starši imajo lahko celo občutek, da to ni več njihov otrok. Prej je bil prijazen, ubogljiv, zdaj pa je postal pravi mali upornik.
Pametno je, da upoštevate naslednji nasvet: recite besedico da, kolikor pogosto le lahko. Vsak dan jih spomnite, da jih imate radi, in jih objemite. Opozarjajte na stvari, ki jih delajo dobro, ne na tisto, kar delajo narobe.
Pomembno je tudi to, da starši, ko razmišljate o otroku, sploh če je ta problematičen, razmišljate o njegovih pozitivnih lastnostih. Bodite hvaležni zanj. Tako se bo spremenila tudi vaša perspektiva in boste svojega najstnika lažje razumeli.
Read more:
Kako vzgajati otroke, da bodo bolj hvaležni in veseli
Vedeti, kdaj popustiti in kdaj postaviti mejo
Poglejmo na primeru. S svojim otrokom ste dogovorjeni, da bo lahko šel na nogometno tekmo, če bo ves teden pridno pospravljal za sabo, delal domačo nalogo, izpustil igranje igric na telefonu in se lepo vedel. Veliko nalog, a vse to mu uspe.
Potem pa pride dan tekme in njegovo vedenje se spremeni. Že pri zajtrku vam zabrusi eno pikro in ste tik pred tem, da mu prepoveste udeležbo na tekmi. Čeprav se je ves teden trudil za to. Takrat globoko vdihnite in se spomnite zgornjega nasveta. Besedica da bo prišla kot olajšanje.
Lahko je bila jutranja slaba volja zgolj posledica nervoze pred tekmo. So stvari, ki jih morate kot starši upoštevati, včasih pa kakšno stvar tudi spregledati.
Čim večkrat morate torej reči besedico da. Ne zato, ker bi se bali reči ne, ampak zato, ker v vašem otroku divjajo takšne in drugačne nevihte – notranje in zunanje spremembe. V najtežjih trenutkih vaš najstnik nujno potrebuje potrditev in vaš da, s katerim lahko pomirite to nevihto. Seveda pa to ne pomeni, da povsem pozabite na besedico ne. Le vedeti morate, kdaj jo uporabiti in s tem zagotoviti trdno in hitro varnost, ki bo delovala kot sidro.
Res je, starševska vloga ni lahka.
Read more:
Vprašanje, s katerim se ukvarjajo številni starši najstnikov
Read more:
Odlična tehnika, ki bo otrokom pomagala uravnavati čustva
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.