Zgolj “dobro” včasih ni dovolj, a tudi “odlično” ni nujno, da je daleč stran. Vendar pa morate za to nekaj nareditiPogosto se pari lahko med seboj zelo dobro razumejo, občasno pa naletijo na kakšno področje ali temo, kjer se ne strinjajo najbolj ali niso povsem usklajeni, na primer vzgoja otrok ali ravnanje z denarjem sta že dve takšni. Če pogovor ne teče o teh dveh temah, je lahko vse v najlepšem redu, v nasprotnem primeru pa lahko hitro pride do prepiranja.
Tem parom ne grozi ravno ločitev, vendar pa ne pomislijo, da bi poiskali terapevtsko pomoč. Večina namreč meni, da je zakonska terapija zgolj za tiste pare, ki so tik pred ločitvijo in skušajo rešiti svoj zakon. Ne zavedajo pa se, da čeprav so težave na prvi pogled majhne, jim to preprečuje, da bi se globlje intimno povezali in napredovali kot par.
Pogovor z osebo, ki je za to usposobljena, je zato primeren za vse. Tudi za tiste, ki bi želeli razrešiti le nekaj perečih točk.
Read more:
4 načini komunikacije, ki lahko zakon pripeljejo do ločitve
V nadaljevanju nekaj znakov, ki nakazujejo na to, da bi z vašim možem oziroma ženo vendarle morala razmisliti o zakonski terapiji.
1. Izogibanje pogovoru o pomembnih temah, ker ta vedno vodi v prepir.
2. Pogovor o določeni problematični temi vedno ostane nedokončan in brez rešitve.
3. Eden ali drugi prihaja iz družine, kjer je bila prisotna kakšna duševna bolezen ali zasvojenost.
Nezdravo okolje in vedenje, ki smo mu lahko izpostavljeni v otroštvu, ostane z nami tudi v odrasli dobi. Določene občutke in tudi vedenjske vzorce nesemo s seboj v naš zakon, v naše starševstvo in vse to lahko negativno vpliva na našo interakcijo z drugimi. Pogovor o preteklosti, sploh če je bila ta težka, je zato zelo pomemben.
Read more:
Ali naj se ločim, ker v zakonu ne občutim ljubezni?
4. Spolnosti v odnosu skoraj ni več ali pa ni tako pogosta, kot bi želeli.
Zdravo spolno življenje je pogosto znak tudi za zdrav zakon. Pomanjkanje spolnosti pa je lahko znak medosebnih težav.
5. Ko se pogovarjate s prijatelji, kritizirate svojega partnerja in ga težko pohvalite.
V sebi nosite zamere in se celo spomnite negativnih stvari, ki so se zgodile že dolgo nazaj in so povezane z vašim partnerjem.
6. Čeprav se ne prepirate, čutite, da si niste dovolj blizu glede na to, da je vaš partner oseba, s katero boste preživeli preostanek vašega življenja.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Read more:
4 nasveti, da se bo v zakonu vedno iskrilo
Read more:
7 naukov uspešnega zakona kraljice Elizabete II. in princa Filipa