separateurCreated with Sketch.

Kaj pomeni beseda aleluja?

EASTER EGG
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Philip Kosloski - published on 01/04/18
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

In zakaj jo v velikonočnem času tako pogosto uporabljamo?V 40 dneh posta v bogoslužju ne bomo našli besede aleluja. Niti enkrat je ne izrečemo. Med velikonočno vigilijo pa duhovnik zapoje veličastno Alelujo in zdi se, kot da se Cerkev ne zna ustaviti, vedno znova ponavlja to besedo. Zakaj?

Kaj ta izraz sploh pomeni in zakaj je tako tesno povezan z velikonočnim obdobjem?

Korenine besede aleluja najdemo v hebrejskem izrazu, ki pomeni slavimo Gospoda. Najpogosteje bomo nanj naleteli kot na kratek pripev, ki se ponavlja na koncu psalmov. Najdemo ga tudi v Tobitovi knjigi, kjer je opisan kot slavilni spev, ki naj bi ga peli v novem Jeruzalemu.

Jeruzalemska vrata bodo prepevala pesmi veselja, vse tamkajšnje hiše bodo prepevale: Aleluja, slavljen Bog Izraelov! (Tob 13,18)


PONTIUS PILATE, CHRIST
Read more:
Kdo je bil Poncij Pilat?

Iz Knjige razodetja

Ne preseneča, da besedo najdemo tudi v Knjigi razodetja.

Zatem sem zaslišal kakor močen glas velike množice v nebesih, ki je klicala: ”Aleluja! Odrešitev, slava in moč je v našem Bogu, zakaj njegove sodbe so resnične in pravične. Obsodil je veliko vlačugo, ki je pokvarila zemljo s svojim vlačugarstvom, in maščeval nad njo kri svojih služabnikov.” In drugič so zaklicali: ”Aleluja! Njen dim se vzdiguje na veke vekov!” Tedaj je štiriindvajset starešin in četvero živih bitij padlo na obraz in molilo Boga, ki je sedel na prestolu, rekoč: ”Amen. Aleluja!” Od prestola pa je prišel glas in rekel: ”Hvalite našega Boga vsi njegovi služabniki, vi, ki se ga bojite, mali in veliki!” Potem sem zaslišal kakor glas velike množice, podoben glasu mnogih voda in glasu silnih gromov, ki so govorili: ”Aleluja! Zakaj Gospod, naš Bog, vladar vsega, je začel kraljevati. Veselimo se in radujmo ter mu izkažimo čast, zakaj prišla je Jagnjetova svatba in njegova nevesta se je pripravila (Raz 19, 1-7).


GUITAR
Read more:
Ko se naveličate Oljske gore, poslušajte še te postne pesmi

Slavilni izraz

Sveti Hieronim je pristojen za prevod hebrejskega izraza v besedo aleluja v latinski Vulgati, ki se je nato uporabljala v rimskem bogoslužju. Vedno je bila in je slavilni izraz, s katerim častimo Boga zaradi njegove dobrote. Prav zato alelujo tesno povezujemo z obdobjem radosti in je v ostrem nasprotju z resnim in spokornim postnim časom.

Velika noč pa je obdobje velike radosti in veselja in s prepevanjem Aleluje Cerkev poudarja to stvarnost, tako da nenehno hvali in časti Boga.

Če torej kdaj potrebujete zelo kratko slavilno molitev, preprosto vzkliknite: “Aleluja!”

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja AleteiePrevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.


PACJENT W SZPITALU
Read more:
Česa nas lahko Jezus ozdravi



Read more:
Kako se je pa Jezus postil?

 

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Tags:
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.