Včasih je to na videz preprosto besedico zelo težko izrečiVsak dan nas z vseh strani bombardirajo z informacijami, kaj vse lahko počnemo, v katere skupine se lahko vključimo. Ljudje hočejo vaš čas in energijo, hočejo, da podprete njihove nove akcije.
Vaš čas pa je omejen in če ne pazite, si lahko naberete toliko dejavnosti, da se zdi, kot da imate še eno službo, ki pa ne prinese dodatne mesečne plače. Še slabše je, če zaradi vaše prezaposlenosti trpi vsa družina.
Kako se ubraniti pred množico obveznosti?
Spodaj najdete nekaj predlogov, ki vam lahko pomagajo pri postavljanju mej. Vaš ne je lahko priložnost za nekoga drugega, da reče svoj da. Ne obremenjujte se preveč. Dajte priložnost, da se vključijo in delajo tudi drugi.
Read more:
Želite več časa za bližnje? Tu so trije načini, kako to doseči
1. Sami najbolje veste, kaj je za vas pomembno
Če si ne zaupate dovolj, bodo drugi to hitro izkoristili in začeli z veseljem upravljati z vašim časom. Vi najbolje veste, kaj je dobro za vas. Zato morate poskrbeti, da ne izgubite nadzora in svobode. Ne prepuščajte krmila svojega življenja v tuje roke. Bodite proaktivni in zavestno sami oblikujte svoje življenje.
2. Ne pritrjujte pod pritiskom
Ko vas nekdo vabi, da se vključite v neko dejavnost, ne pritrdite takoj tisti trenutek, ampak najprej dobro premislite, ali vam resnično ustreza.
Lahko si vzamete čas tudi za molitev in se vprašate, ali vas k temu vabi Bog in ali to zares hočete. Ne hitite. Tudi če se vam neka aktivnost zdi kot izpolnitev vaših sanj.
Read more:
Triki za bolj organiziran dom
3. Presodite, koliko časa imate
Večina nas je preobremenjena. Delo, družina, obveznosti v gospodinjstvu – vse to srka naš čas. Če vas nekdo prosi samo za majceno uslugo (npr. da kaj skuhaš ali pomagaš pripraviti piknik), premislite, ali imate res čas za to. Morda bo vaša vključenost v še en projekt povzročila, da bo zaradi tega trpela družina, delo ali čas, namenjen počitku. To, da imate čas in da ste prilagodljivi, nista zadostna razloga, da bi se lotili kar vsega, kar pride mimo.
4. Čas za počitek je nujen
Če zanemarite počitek, boste slej ko prej za to plačali določeno ceno. Vsak potrebuje tudi tisti čas, ko ne dela nič. Čas, v katerem se sprostimo, si naberemo novih moči in nekoliko zadihamo.
S počitkom si tudi napolnimo baterije in tako dobimo energijo za delovanje in moč za ustvarjalnost. Ne pustite, da vam kdo ukrade te pomembne trenutke oddiha.
Read more:
Spanje ali telovadba? Kaj izbrati, ko vam zmanjkuje časa?
5. Določite prioritete
Če ste samski, se morda res nekoliko lažje vključujete v različne dejavnosti. Takrat so prioritete drugačne in prav je, da se razvijate na različnih področjih, pridobivate dragocene izkušnje, spoznavate nove ljudi in podobno.
Ko pa imate družino, se prioritete spremenijo. Na prvem mestu je zdaj grajenje odnosa s partnerjem in otroki. Preveč dodatnih aktivnosti pa lahko ta proces precej upočasni ali ga celo poruši.
6. Razlikujte med kratkoročnimi in dolgoročnimi obveznostmi
Razlika je med enkratno pomočjo – na primer pri selitvi – in odločitvijo za sodelovanje pri večjem projektu. Dolgoročni projekti se na prvi pogled ne zdijo nič posebnega, a pomislite, koliko srečanj, pogovorov in priprav vas čaka v času sodelovanja. Imate res čas za to?
Za konec si zapomnite – če povabilo zavrnete, se vam ni treba opravičevati. Sami veste, kaj je najboljše za vas in za vaše bližnje. Če čutite, da morate svojo odpoved vseeno nekako pojasniti, pa preprosto povejte, da imate že preveč obveznosti. Računajte tudi na to, da morda vsak res ne bo razumel vaše odločitve, a to ni vaš problem.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila poljska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Rok Pogačnik.
Read more:
Oče mora biti tudi zoprn, ker pri otrocih ne zbira všečkov
Read more:
Kdaj je pravi čas za otroka?