Pomanjkanje spanja lahko povzroča zdravstvene težaveSte bili že kdaj tako utrujeni, da sploh niste več čutili, da ste utrujeni? Nekatere osebe so stalno v takšnem pomanjkanju spanja in tega se sploh ne zavedajo.
Prepoznajte pet znakov, ki kažejo na to, da verjetno premalo spite:
1. Želja po sladkorju in ogljikovih hidratih
Pomanjkanje spanja povzroča povečano izločanje hormona grelina (poznan tudi kot hormon za lakoto), kar v vas zbuja potrebo po sladkorju in ogljikovih hidratih, ter zmanjšanje leptina, ki telesu sporoča, kdaj ste siti. To pomeni, da želite jesti manj zdravo hrano, vaše telo pa ne razbere, kdaj naj bi s hranjenjem prenehali.
2. Okornost
Študije dokazujejo, da je že ena neprespana noč dovolj, da se koordinacija telesa zmanjša na raven pijane osebe.
Read more:
Spanje ali telovadba? Kaj izbrati, ko vam zmanjkuje časa?
3. Postarana koža
Pomanjkanje spanja povečuje količino kortizola. Ta vašo kožo izsuši in poškoduje kolagen, ki jo ohranja napeto. Manj kot spite, bolj je vaša koža videti nagubana in postarana.
4. Pogosto obolevanje
V primerjavi s tistimi, ki spijo osem ur, ima odrasla oseba, ki spi manj kot sedem ur na noč, trikrat več možnosti, da jo doleti prehlad. Beljakovine, ki se spopadajo z infekcijami, nastajajo medtem, ko spite. Zato vaše telo potrebuje dovolj spanja, da lahko proizvede zadostno količino omenjenih beljakovin in poveča vašo odpornost.
Read more:
8 preprostih načinov, kako biti bolj optimističen
5. Večja čustvena občutljivost
Pomanjkanje spanja pa lahko povzroči tudi spremembe v sprednjem možganskem režnju. To je področje, ki uravnava čustva. Če se torej zlahka zjokate ali pa ste pretirano čustveni, nujno potrebujete kakovosten spanec
Če imate katerega od naštetih simptomov, premislite o tem, da bi nocoj šli bolj zgodaj v posteljo. Morda ne bi bilo slabo, da bi se pogovorili z zdravnikom o kakovosti vašega spanca in življenja na splošno. Predvsem pa takoj začnite iskati rešitev, da bi spali vsaj osem ur na noč. Kmalu lahko opazite občutno spremembo.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila brazilska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Maja Pintarič.
Read more:
Osemurni spanec vam lahko reši življenje
Read more:
Ko boste svoj telefon prepustili tem puncam, se vam bo življenje spremenilo
Read more:
Kaj se zgodi, če se na dan smejemo 25 minut?