V Sloveniji so že vsi slišali za misijonarja Friderika Barago, a le malokdo za Jakoba TrobcaSlovenci imamo številne uspešne in znane misijonarje. Spomnimo se le na Friderika Barago, ki je širil krščanstvo med severnoameriškimi Indijanci ter za nameček nemško govoreče Evropejce seznanil z zgodbo o indijanski princesi Pokahontas, ali Ignacija Knobleharja, ki je misijonaril med poganskimi afriškimi plemeni v Južnem Sudanu in raziskoval dežele ob Belem Nilu.
Pot v ZDA
Podobno je bil misijonarsko navdihnjen tudi Jakob Trobec, ki se je rodil 10. julija 1838 na Logu pri Polhovem Gradcu v kmečki družini. Leta 1864 je mladi Jakob začel študirati teologijo v Ljubljani, a je že naslednje leto odpotoval čez veliko lužo in nadaljeval študij v opatiji St. Vincent v Latrobeju (mestece je znano tudi pod imenom Beatty) v ameriški zvezni državi Pensilvaniji. Študij teologije je končal leta 1865.
Najprej je bil duhovnik v mestu St. Paul v Minnesoti, a je kmalu odšel v Crow Wing, od tu pa v Belle Prairie. Leta 1866 je spet zamenjal kraj in odšel v Wabashi, kjer je ostal do leta 1887. Vsa ta mesteca so v Minnesoti, v njem pa so večinoma živeli nemško govoreči priseljenci.
Read more:
Američan, ki se je prelevil v slovenskega misijonarja
Graditelj cerkva v preriji
V Wabashi je leta 1875 sezidal cerkev s šolskimi prostori, ustanovil šolo ter več društev, med drugim irsko dobrodelno društvo sv. Patricija in nemško podporno društvo sv. Jožefa.
Leta 1887 je postal župnik novoustanovljene župnije svete Neže v St. Paulu. Tu je sezidal več cerkev in šol ter ustanavljal katoliška društva.
Read more:
“Jokal sem le dvakrat: ob filmu Misijon in ko sem spoznal papeža”
Škof v St. Cloudu
Vrh svoje duhovniške poti je dosegel leta 1897, ko ga je papež Leon XIII. imenoval za škofa v St. Cloudu. Škofija St. Cloud je bila narodnostno zelo pisana, saj so tu živeli Francozi, Nemci, Irci, Slovenci, Poljaki, Čehi in pripadniki drugih evropskih narodov.
V škofiji St. Cloudu je Trobec ustanovil 39 župnij, dve bolnišnici in dobrodelni zavod. Kot v drugih krajih, kjer je služboval, je tudi tukaj gradil cerkve s šolskimi prostori – skupaj 38. V njih se je učilo pet tisoč učencev.
Trobčeva smrt
Trobec se je upokojil leta 1914, nato še enajst mesecev upravljal škofijo (do aprila 1915), nato pa preostanek življenja preživel v Brockwayu v Minnesoti. Tu je 14. decembra Trobec, ki je bil med Američani znan kot James Trobec, tudi umrl. Pokopan je na slovenskem pokopališču Sv. Štefana.
Po Trobcu so v njegovem domačem kraju Polhovem Gradcu poimenovali Kulturni dom Jakoba Trobca. Zanimivo je tudi, da so kar trije njegovi nečaki postali duhovniki v Minnesoti: Janez (John) Trobec (1875‒1945) in Jožef (Joseph) Trobec (1880‒1968) ter Janez (John) Seliškar (1871‒1932).
Glavni vir: Marijan Smolik, spletna stran Slovenska biografija
Read more:
Revolucionarna misijonarja, ki sta pokristjanjevala Slovane
Read more:
Kako so zvonovi prišli v cerkvene zvonike
Read more:
Starost ni ovira: 93-letna babica gre pomagat otrokom v Kenijo