separateurCreated with Sketch.

Se znate pritoževati na pravi način? Kakšen pa je pravi?

RELATIONSHIP,FIGHT
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Anna O'Neil - published on 14/03/18
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Obstajata dva tipa pritoževanja in razlika med obema je velikaVerjetno vam je znano, da nekateri naši vedenjski vzorci hitro preidejo v navado, ki se je zelo težko znebimo. Tudi osredotočanje na to, kaj nas dela nezadovoljne v življenju, ni nobena izjema. Če dovolimo, da je negativnost naš primarni fokus, ima lahko to številne negativne učinke na naše telo in duha, vključno s količino hormona kortizola v našem telesu.

Kortizol je stresni hormon, ki ga povezujejo s pridobivanjem teže, slabim spancem, visokim krvnim tlakom, oslabljenim imunskim sistemom in še bi lahko naštevali.

Zato razmislite, ko vas bo imelo, da bi se pritoževali. Morda to le ni tako nedolžno in neškodljivo, kot se zdi.


COLLEGE,STUDENTS
Read more:
8 preprostih načinov, kako biti bolj optimističen

Dva načina pritoževanja

Pritoževanju se verjetno ne boste mogli povsem ogniti. Kar lahko storite, je, da pazite na besedišče. Obstajata namreč dva načina pritoževanja.

1. Pasivno pritoževanje

Lahko zgolj izpostavljate, pojasnjujete in govorite o problemu brez določenega cilja v glavi. Zgolj pritoževanje po dolgem in počez vse skupaj le še poslabša in vodi v depresijo in tesnobo. Slabega vpliva pa takšno vedenje nima le na tistega, ki se pritožuje, ampak tudi na osebo, ki ga posluša.


HAPPY
Read more:
Kako se bomo manj pritoževali in bolj vzljubili življenje

2. Refleksija

Druga možnost pritoževanja je, da predelujete probleme skupaj. Še vedno boste osredotočeni na določen problem, vendar z nekim namenom – da bi ga rešili ali da bi ga bolje spoznali in se mu tako naslednjič izognili.

Takšna vrsta pritoževanja je pomembna zato, da tudi oseba, ki vas posluša, razume, kako se počutite.

Še vedno se torej pritožujete, še vedno govorite o tem, kaj vas jezi, a ste pri tem bolj specifični. Ta vrsta pritoževanja goji upanje, namesto da bi spodbujala depresivne misli.

Zato se izogibajte na primer takšnim vrstam stavkov: “Danes je šlo vse narobe.” Raje obrnite besede naokoli in se tako izrazite:  “Danes je bil še posebej težaven dan.” Nato naj sledi razprava, kako bi se določenemu problemu ali situaciji lahko v prihodnje izognili.

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.


SAŠA EINSIEDLER
Read more:
“Kar se nam dogaja, je odsev tega, kar nosimo v sebi”


DEPRESSION
Read more:
Si obupan ali žalosten? Zmoli molitev patra Pija


COUPLE
Read more:
Zakaj besede “popoln/a si” nikoli niso poklon

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.