Prihajajo lepi prazniki, polni simbolike in duhovne močiPriprava na veliko noč traja 40 dni. To je čas, ko se spominjamo Jezusovega bivanja v puščavi, kjer se je postil, molil in meditiral. To naj bi bil čas posta in odpovedi tudi za nas.
Gre za najpomembnejše dni v liturgičnem koledarju, ko smo verniki povabljeni, da še prav posebej zavzeto sodelujemo pri obredih in praznovanju. Zato si velja zapomniti pomembnejše datume v letošnjem letu. Navedeni so v nadaljevanju, naša naloga pa je, da se v domači župniji pozanimamo za urnik maš in obredov. Predvsem pa da se jih udeležimo z močno in globoko vero.
Read more:
Kako se je pa Jezus postil?
Cvetna nedelja: 25. marec
Zadnjo nedeljo pred veliko nočjo je cvetna nedelja. Letos bo 25. marca. Verniki se pred mašo zberemo z zelenjem v roki: ponekod imajo palmove liste, Slovenci prinesemo butarice in oljčne vejice. Po blagoslovu zelenja gremo v procesiji v cerkev, pri čemer se spomnimo Jezusovega slovesnega vstopa v Jeruzalem. Sledi maša z branjem pasijona.
Veliki četrtek: 29. marec
Na veliki četrtek se pri večerni maši spominjamo zadnje večerje, ki jo je Jezus imel s svojimi učenci, in jo podoživljamo. Jezus je takrat vzel v roke kruh in vino, se zahvalil in postavil zakrament svete evharistije. Ponekod pa se z obredom umivanja nog spomnijo tudi na trenutek, ko je Jezus še pred zadnjo večerjo umil noge svojim učencem.
Read more:
Je med postom “prepovedano” uživati?
Veliki petek: 30. marec
Potem, ko je Juda izdal Jezusa in ga je Peter zapustil, Jezusu naložijo križ. Sam ga mora nesti po poti na Kalvarijo, kjer ga nato križajo. Na ta dan Jezus, pribit na križ, umre. Bog je za nas in naše odrešenje daroval svoje življenje.
Velika sobota: 31. marec
Jezus počiva v grobu. To je za vernike dan tišine in premišljevanja o Jezusovi smrti na križu in o njegovem pokopu. Zvečer ali pa zgodaj zjutraj pa je velikonočna vigilija, pri kateri praznujemo prehod iz teme v luč, torej Jezusovo zmago nad smrtjo.
Velika noč: 1. april
Jezus je vstal! Besede, ki jih je Bog obljubil svojemu ljudstvu, so postale resničnost. Velika noč je tako višek liturgičnega koledarja. To je dan veselja. Verniki se zberemo pri slovesni maši in duhovniki oblečejo bela ali zlata liturgična oblačila, ker so simbol veselja in luči.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila brazilska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Maja Pintarič.
Read more:
Menihi, ki so se postili s pivom