Konkretni namigi, kako vero in duhovnost za otroke tesno preplesti z vsakdanjikomNaj vaš dom postane kraj odprtosti, pogovora, odpuščanja in ljubezni, v katerem se boste počutili varno in boste kos izzivom, ki vam jih prinaša življenje, vaši otroci pa bodo ob vas odraščali v samostojne in pokončne kristjane.
Starši, dajte zgled lepega krščanskega življenja (pogovor, odpuščanje, ljubezen, pohvala, zahvala) in naučite otroke, da bodo z vami govorili tudi o veri in Bogu.
1. Kakšen je krščanski dom?
Otrokom lažje posredujete vero v primernem okolju. Predstavljamo nekaj predlogov, kako lahko vaše stanovanje oz. hiša postane odprt prostor, v katerem lahko otroci srečajo Boga:
• križ v kuhinji, v dnevni sobi ali drugih sobah,
• podoba godovnega zavetnika otroka,
• Marijina podoba, ikona ali kipec,
• blagoslovljena voda,
• Sveto pismo,
• molitvenik za otroke in družino,
• rožni venec,
• znamenje ribe na vašem avtomobilu,
• verižica s križem ali Marijina svetinja za otroka.
Read more:
5 iger, ki se jih lahko igrate z otroki, tudi ko ste na smrt utrujeni
Read more:
Kako blagosloviti svoje otroke
2. Praznujmo nedeljo
Pojdimo k sveti maši, pripravimo družinsko kosilo, pojdimo na izlet. Naj bo nedelja dan, ko si vzamemo čas zase, za sozakonca, otroke, sorodnike in prijatelje.
Read more:
Namesto da otroke učite molitvic, jim pripovedujte o Jezusu
3. Kako se družina pripravi na sveto mašo?
Starši lahko svoje otroke pripravite na nedeljsko sveto mašo tako, da skupaj preberete svetopisemske odlomke za nedeljo. Pri maši lahko sodelujemo tudi tako, da v Duhu položimo na oltar svoje delo, študij, zahvale …
Zato se v pripravi na mašno slavje tudi pogovorite, s katerim namenom (prošnjami, zahvalami) se je boste udeležili. Ob tem se lahko že doma z otroki naučite nekaj preprostih cerkvenih pesmi, da bodo lažje sodelovali pri sveti maši. Za sveto mašo izberemo oblačila, ki naj bodo dostojna in primerna za cerkev.
4. Molitev je blagoslov za naše otroke (tudi če so živahni)
Družinska molitev (zelo kratka ali daljša) je dragocena. Lepo je, če se znamo Bogu pri družinski molitvi zahvaliti z lastnimi besedami in v molitev vključiti prošnje ljudi, ki jih srečujemo. Seznanite otroke z bogastvom molitev, saj jim boste tako dali bogato popotnico v življenje. K tem molitvam se bodo kot odrasli vedno znova vračali.
Read more:
Kako otrokom odmeriti Harryja Potterja?
Read more:
Zakaj je otroški dolgčas pravzaprav dobra novica
5. Katoličani v svojih družinah praznujemo godove in obletnice
Posebno mesto v življenju (krščanske) družine ima skupno praznovanje rojstnega dne, godu in obletnice (npr. poroke). Zato v vašem domu na vidno mesto napišite, kdaj ima vsak družinski član rojstni dan in god.
Slavljencu čestitajte, se ga spomnite v molitvi, pojdite z njim k sveti maši in si naredite lep družinski praznik. Ob tem ne pozabite na stare starše in druge sorodnike in prijatelje.
Read more:
3 stvari, ki jih vaši otroci najbolj potrebujejo
Read more:
Kako poskrbeti, da vam bodo otroci bolj zaupali?
6. Knjige z versko vsebino
Bodite otrokom zgled v branju verske literature. Tudi otrokom priskrbite primerne knjige z versko vsebino.
7. Znamenje križa
Pred spanjem pokrižajte otroke na čelo, se z njimi zahvalite za preživeti dan in jih izročite v varstvo angelom varuhom. Pokrižajte jih tudi, ko odhajajo od doma ali pred večjo preizkušnjo. Ob teh in drugih priložnostih pokrižajte tudi svojega zakonca. S tem pokažete, kako izročate svoje drage in vsak trenutek v Božje varstvo.
8. Izleti in romanja
Skupne izlete lahko povežemo z družinskim romanjem, npr. na Brezje, Sveto goro pri Novi Gorici, Novo Štifto na Dolenjskem, Ptujsko goro, Svete Višarje …
Obiskovanje romarskih poti in znamenitih samostanov je vedno priložnost, da na teh svetih krajih kot družina molimo za blagoslov in zdravje. Tudi na dopustu razmislite, kdaj in kam boste šli k sveti maši, katero cerkev si boste ogledali in se v njej priporočili Bogu.
Članek je prirejen po nasvetih, ki so izšli v obliki zgibanke. Izdal jo je Slovenski pastoralni svet.