Marsikatera ženska morda meni, da ni ustvarjalna. A to ne držiUstvarjalnost je v naši naravi in če je ne zmoremo videti v naših življenjih, pomeni, da gledamo preozko.
Teologija telesa sv. Janeza Pavla II. nam ne prinaša izjemnih sadov le na področju spolnosti, pač pa nam je lahko vodilo za pogled na ves svet, v katerem živimo.
Kaj imata torej skupnega teologija telesa in ustvarjalnost ženske?
Ob misli na vidnejše značilnosti ženskega telesa je ena izmed najosnovnejših ta, da ženska s svojim telesom ustvarja novo bitje – v njej in iz nje raste. Novemu človeškemu bitju daje življenje.
Teologija telesa nas uči, da je naše telo oprijemljiv zemljevid notranje realnosti. Tako kot je biološka narava ženske, da ustvarja (novo bitje), je prav tako njena notranja narava usmerjena k ustvarjanju.
“Čudno, kako je ustvarjalna moč v hipu spravila vesolje v red.” (Virginia Woolf)
Motimo se, če menimo, da so ustvarjalni le priznani umetniki – slikarji, glasbeniki, plesalci … Njihova ustvarjalnost je pridobila družbeno veljavo, ta pa ni pogoj, da v svojem življenju živiš kreativno.
Read more:
Sta lepota in urejenost lahko greh?
Read more:
“Če želim biti prava državljanka, moram znati slovensko”
Martha Graham pravi, da je življenjska sila prevedena v dejanja. In ker smo edinstveni, je tudi naš izraz unikaten. Ostati moramo odprte in pozorne na konkretne težnje, ki nas motivirajo, kajti le tako lahko slišimo klic k ustvarjanju, ki nam je dan.
Lahko si ustvarjalna, če zaprašeno in neuporabno omaro spremeniš v igralno hišico za svoje otroke ali pa če si spleteš novo kapo, namesto da bi jo kupila. Ustvarjalni so lahko tudi načini, kako raziskuješ svet, kljub temu da nimaš prebite pare.
Kaj sploh je ustvarjalnost
Lucy H. Pearce v svoji knjigi The Rainbow Way pravi, da je ustvarjalnost čarovnija, ko svoje sposobnosti uporabimo na materialu in ga oblikujemo v nekaj novega, lepega, uporabnega …
Gre predvsem za ustvarjanje stvari. Vzameš volno in narediš pulover. Vzameš moko, sladkor in maslo in narediš torto. Za vse to potrebuješ usmerjen napor, določene sposobnosti, nekaj domišljije in zmožnost, da slediš vzorcu ali receptu ali ga ustvariš.
Lahko pa ustvarimo tudi neoprijemljive stvari, kot so npr. dogodki, delavnice ali koncepti – idejo spremenimo v resničnost.
Read more:
Junakinja, ki je nasilje premagovala z lepoto
Stopiti v neznano
Pri ustvarjanju je bistveno, da si upamo stopiti v neznano. Najprej s svojimi mislimi in nato skozi dejanja. To je lahko opaziti v našem načinu razmišljanja in reševanja problemov, zmožni smo razmišljati zunaj okvirov in najti inovativne rešitve.
Kreativnost je vsepovsod okoli nas! Drevesa dajejo sad, rože cvetove, pajki mreže. Živimo ustvarjalnost, če se tega zavedamo ali ne, a šele ko se zavestno zavežemo kreativnemu življenju, lahko stopimo na pot zavestnih ustvarjalk. Pomembna je odločitev, da bomo posvetile čas in energijo tistemu, kar želimo ustvariti.
Kaj pa če ustvarjalni zagon mine?
Ko smo odkrile svojo veliko idejo, zamisel ali projekt, se lahko zgodi, da nam kmalu zmanjka energije in začetne motivacije. Clarissa Pinkola Estes opominja, da je povsem normalno, če lučka zamisli opeša ali skoraj ugasne. Takrat je treba preizkusiti kaj novega, vprašati za mnenje prijatelje in dobiti nov veter v jadra. V času zatišja mirno pestujmo zamisel. Znanstveniki temu pravijo čas inkubacije.
“Ustvarjalna ženska mora počivati in se šele čez čas vrniti k intenzivnemu delu,” pravi Estesova.
Read more:
Deskarska zvezdnica, ki ji je morski pes odgriznil roko: Rešil me je Bog
Read more:
Serena Williams o materinstvu: Nihče ne govori o slabih trenutkih, o nemoči