Parfum moramo pred nakupom spoznati v celotiParfume glede na njihove note (zaznavne dišavne komponente) delimo na več skupin: cvetlične, orientalske, lesne, chypre vonje, usnjene vonje, aromatične in citrusne vonje.
Med ženskimi parfumi je pogosta in zelo priljubljena tudi t. i. floriental kategorija, ki je nekakšna mešanica med cvetlično in orientalsko parfumsko skupino, v njej pa pogosto najdemo sadne note (recimo vonj jagod, breskev, ananasa, ličija, malin, jabolk, češenj itd.) v kombinaciji s cvetlično noto in vaniljo.
Parfumi so zgrajeni v obliki parfumske piramide
Ne glede na to, v katero olfaktorno skupino spada parfum, je večina parfumov zgrajenih v obliki parfumske piramide. To pomeni, da ima parfum neko določeno zgradbo, kjer prvi vonj, ki ga zaznamo ob nanosu parfuma in je najmanj obstojen, pomeni vrh piramide. Sledijo srednje note v piramidi, ki jih začnemo zaznavati nekaj minut po nanosu in trajajo nekaj ur.
Kar ostane na koži, so bazne note ali dno parfumske piramide. To so komponente parfuma, ki so najbolj obstojne in tvorijo bazo, temelj parfuma.
Če je parfum kakovosten in ima dobre sestavine, potem se bazne note na koži lahko čutijo tudi še 24 ur in dlje, prav tako pa se vonj dolgo obdrži tudi na oblačilih, laseh, posteljnini …
Read more:
Vdih in izdih – na kaj vas spomni ta vonj?
Read more:
Povej mi, kakšen obraz imaš, in povem ti, kakšno pričesko potrebuješ
Vsakdo mora parfum preizkusiti na svoji koži
Ne glede na to, da je damam ponavadi všeč, če jih boljša polovica za darilo preseneti s stekleničko parfuma, pa je vonj tako subjektivna stvar, da je najbolje, da si ga vsak izbere kar sam. Ne le da težko predvidimo okus druge osebe, priporočljivo je, da ga preizkusi oseba, ki se bo z njim dišavila.
Poleg samega vprašanja, ali je parfum nekomu všeč oziroma ali ga prepozna kot vonj, ki ga lahko “nosi”, je zelo pomembna tudi sinergija določenega vonja s kožo. Nimamo vsi enakega pH, koža je različno suha ali mastna, vonj kože je zelo odvisen tudi od hormonov in zdravstvenega stanja. Isti parfum lahko na dveh osebah diši povsem drugače, zato je res priporočljivo, da ga preizkusimo tudi na koži.
Kako nakupovati parfume?
Dobro je, da smo dokaj spočiti in da nismo ravno po kakšni močni kavi (ki je že sama po sebi zelo aromatična) ali začinjenem obroku. Priporočljivo je vedeti, kakšni vonji so nam všeč.
So to lahki, zračni, sveži, športni, citrusni vonji? So to ženstveni cvetlični vonji, imamo rade vonj po vrtnicah, potonikah, španskem bezgu, tulipanih, hijacintah, tuberozah? Ali nam je všeč, da je vonju cvetlic dodan tudi sadni vonj za zares sočen, opojen vtis? Imamo rade močne, orientalske vonje, kjer prevladujejo vanilja, ambra in pačuli? Ali pa so nam blizu nekoliko moški, suhi, lesni ali usnjeni vonji, ki lahko na ženski koži tudi čudovito dišijo?
Read more:
Kavbojke za vsako postavo. Veste, kateri je pravi model za vas?
Read more:
5 lekcij o modnem slogu, ki nam jih lahko dajo Francozinje
Z lističa na kožo
Ko se približno usmerimo v tip vonja oziroma določimo parfumsko skupino, parfume najprej popršimo na testni listič in nato, ko malce zožimo izbor, dva ali tri nanesemo tudi na kožo. Običajno preizkusimo parfum na notranji strani zapestja ali na hrbtišču dlani.
Pozor, naši možgani so sposobni dobro razločiti in učinkovito obdelati informacijo le majhnega števila parfumov hkrati, zato nam po določenem številu parfumov začnejo vsi dišati podobno ali pa vonja sploh ne zaznamo več dobro. Če smo preobremenili nos, nas lahko celo začne boleti glava.
Parfumu moramo pred nakupom dati možnost, da se izkaže
Vsekakor moramo favorita ali favorite iz ožjega izbora na koži še večkrat povohati, da vidimo, kako se vonj zlije z našo kožo, ali nam je všeč v različnih urah dneva in tako naprej.
Če nam je pomembna tudi obstojnost, moramo vsekakor dati možnost parfumu, da se izrazijo njegove bazne note, ki pridejo na plano šele po nekaj urah.
Nikakor pa se ne odločimo za nakup po nekaj minutah testiranja ali po enem ovohavanju testnega lističa, saj smo v tem času lahko zaznali komaj vrhnje in morda srednje note parfuma – te pa so pogosto take, da nas s svojo sladkobo zvabijo v nakup, potem pa nam vonj parfum sploh ne ustreza ali nas zmoti, da je slabo obstojen.
Read more:
Fant z downovim sindromom, ki je ustvaril milijonsko podjetje
Read more:
“Kar se nam dogaja, je odsev tega, kar nosimo v sebi”
Read more:
Sestavine v kozmetiki, ki se jim morate izogibati